Vergi affı ile hangi borçların nasıl silineceği belli oldu!

Yapılandırma paketinin detayları belli olurken hangi borçların nasıl silineceği de netleşti. Bazı vatandaşların devlete olan borçları silinecek ama bazı vatandaşlar bu imkandan yararlanamayacaklar.

Vergi affı ile hangi borçların nasıl silineceği belli oldu!

Merakla beklenen yapılandırma paketi ile alakalı olarak yeni gelişmeler kamuoyuna yansımaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son kabine toplantısının ardından müjdelediği yapılandırma paketine dair Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kapsamlı açıklamalarda bulundu. Yapılandırma ile vatandaşlara hangi imkanlar verileceği açıklanırken silinecek olan borçlara dair yapılacak uygulamanın ayrıntıları da netleşti.

31 ARALIK 2022 SONRASI KAPSAM DIŞI!

Devlete olan borçların silinmesine dair bir karar alındı. Buna göre 2.000 TL’yi aşmayan borçlardan devlet vazgeçecek. Buna dair usuller Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlendi. Yapılacak olan uygulamaya göre 31 Ocak 2022 tarihine kadar olan borçlar kapsam içerisinde yer olacak. 2023 yılına ait borçlar için ise silinme imkanı olmayacak.

HANGİ BORÇLAR SİLİNECEK?

Silinecek olan borçların hangileri olduğu hakkında da ayrıntılar belli oldu. Vergi borçları başta olmak üzere trafik cezaları, Kabahatler Kanunu’ndan kaynaklanan borçlar, kira beyanı borçları da silinecek borçlar arasında olacak. Ancak çok önemli bir detay bulunuyor. Bir vatandaşın vergi borcu, trafik cezası, kira beyanı gibi farklı farklı kalemlerde ayrı ayrı borçları varsa ve bu borçların toplamı 2.000 TL’yi aşmıyorsa hepsi birden silinecek. Ancak toplam borç 2.000 TL’nin üzerindeyse bu borçların hiçbiri silinmeyecek ve bu vatandaş borç silinmesi imkanından yararlanamayacak.

Örnek verilecek olursa bir vatandaşın 5 trafik cezası olduğu ve bunların 2.500 TL’yi bulduğu düşünülsün. 4 trafik cezası 2.000 TL oluyor ama borç silinmesi uygulamasından yararlanılamayacak. Tüm borçların ödenmesi zorunlu olacak. Toplam borç. Üzerinden değerlendirme yapılacak. 2.000 TL’lik tutarın silinip geri kalanının tahsil edilmesi gibi bir uygulama yapılmayacak.

VERGİ BORÇLARI SİLİNECEK!

Borç silinmesi uygulamasında tüm vergi borçları kapsam içerisinde olacak. En geniş tabirle eğer vergi dairelerine ödenmesi gereken bir borç varsa ve bu tutar 2.000 TL’yi aşmıyorsa istisnasız bir şekilde silinebilecek. Burada yine toplam borç uygulaması olacak. Örneğin bir ev sahibi kira gelirini eksik beyan ettiği için 1.900 TL cezası varsa ve bu kişinin bir de 427 TL’lik kırmızı ışıkta geçme trafik cezası borcu bulunuyorsa her iki borcunun toplamı 2.500 TL’yi aşacağı için borç silinmesi uygulanmayacak.

BAŞVURU YAPILACAK MI?

Vatandaşlara getirilecek olan borç silinmesi hakkı ile alakalı olarak başvuru süreci de merak ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre vatandaşların borç silinmesi uygulamasından yararlanabilmeleri için herhangi bir başvuru yapmalarına gerek kalmayacak. Kapsam içerisinde olan borçların silinmesi otomatik olarak yapılacak.

SONRAKİ HABER