Yabancılardan yeni altın tahmini! Dolar şimdi kral ama altın parlaklığını geri kazanacak FED faiz döngüsü kırılır kırılmaz altının dönüşü muhteşem olacak

Altın fiyatları sert düşüşü ile adeta erirken dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan Societe Generale altın tahmini ile küresel piyasalarda büyük yankı uyandırdı. Altın yorumları ve altın fiyatı tahmini bekleyenler için yatırım tahmini geldi!

Yabancılardan yeni altın tahmini! Dolar şimdi kral ama altın parlaklığını geri kazanacak

ABD Merkez Bankası FED tarafından açıklanan 75 baz puanlık faiz artırımı kararı tüm piyasalarda büyük bir yankı oluşturmuştu. Alınan karar kadar FED Başkanı Powell tarafından yapılan açıklamalarda dolar endeksinin tüm küresel piyasalarda güç kazanmasına neden olmuş, şahin mesajlar ile dolarda yukarı yönlü sert bir hareketlilik başlamıştı. 

İngiliz Sterlini ve Euro kuru başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında dolar kuru hızlı bir çıkış yaşarken yaşanan yükseliş sarı metal altın fiyatlarında da düşüş yaşanmasına neden olmuştu. FED'in uyguladığı agresif parasal sıkılaşma politikası beraberinde "nakit kraldır" dönemini getirirken yatırımcıların nakde dönmesi dolar kurunu şahlandırırken altının elini ise zayıflatmıştı. 

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE?

Altın fiyatlarında yaşanan sert düşüş etkisi yatırımcılar tarafından da yakından takip edilirken 2022 yıl sonu altın fiyatı tahmini kadar 2023 beklentileri de merak konusu olmuştu. Yabancı yatırım bankalarının yeni değerlendirme raporları yakından takip edilirken bunlardan birini de Avrupa'nın ana finans şirketleri arasında yer alan Societe Generale yayımladı. 

Yabancılardan yeni altın tahmini! Dolar şimdi kral ama altın parlaklığını geri kazanacak FED faiz döngüsü kırılır kırılmaz altının dönüşü muhteşem olacak

Yaşanan dalgalanma sonrasında altın fiyatları son derece sert bir düşüş yaşamış ve son 2,5 senenin en düşük seviyesine kadar çekilmişti. An itibari le gram altın 984,78 TL, çeyrek altının satış fiyatı ise 1.634 TL seviyesine kadar çekilirken uluslararası piyasada ise ons altının fiyatı 1.650 dolar sınırının hemen üstünde 1.651 dolar seviyesinde yer aldı. 

Yabancılardan yeni altın tahmini! Dolar şimdi kral ama altın parlaklığını geri kazanacak FED faiz döngüsü kırılır kırılmaz altının dönüşü muhteşem olacak - Resim : 2

2023 YILINDA ALTIN FİYATLARI NE OLUR, ALTIN FİYATLARI DÜŞECEK Mİ YORUMLAR NE YÖNDE?

 Societe Generale analistleri tarafından hazırlanan rapora göre altın fiyatları enflasyona karşı en güvenli yatırım aracı olarak görülen güvenli liman kartını oynayamadı. FED tarafından yapılan ataklara karşılık veremeyen altın fiyatları bu nedenle düşüşe geçti. Temmuz ayının sonuna kadar aşırı değer kazanan dolar kuru karşısında bir ara tekrar yükseliş göstermeyi başaran altının fiyatı para politikasının yeniden sıkılaştırılması ile değer kaybı yaşamaya başladı. 

Yayımlanan raporda FED tarafında yapılan faiz artırımlarının bir noktada mutlaka hız kesmek zorunda olduğuna vurgu yapılırken piyasada bu hareket ile altın dönemin başlayacağı ve altın fiyatlarının yeniden yükselişe geçeceği belirtildi. 2022 yıl sonu ya da 2023 yılının ilk çeyreğinde FED'in vites küçültmesi ile altının gaza basacağı ve yükselişe geçeceği belirtiliyor. 

NOT: Emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiş olup Societe Generale tarafından yayımlanan rapordan derlenmiştir. Bu haber yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

SONRAKİ HABER