Yapılandırma detayları belli oldu! Nureddin Nebati tek tek açıkladı!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdelediği yapılandırma ile alakalı detayları açıkladı.

Yapılandırma detayları belli oldu! Nureddin Nebati tek tek açıkladı!

Milyonlarca vatandaşın devlete olan borcunu yapılandıracak olan yapılandırma paketinin detayları belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yapılan kabine toplantısının ardından müjdelediği yapılandırma paketinin detayları belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yapılandırma paketi ile vatandaşlara verilen imkanları ayrıntılarıyla açıkladı.

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK?

Yapılandırma paketi hakkında konuşan Bakan Nureddin Nebati, “Halkımızın ve ekonomimizin gereksinimlerini ön planda tutarak kamuya olan borçların hafifletilmesi için Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bir çalışma hazırladık. En kısa sürede bu yapılandırma paketini TBMM’de yasalaşacaktır. Kanunun içeriğinde yapılandırma hükümleri ile vergi mevzuatlarındaki çeşitli yükümlülükler yer alacaktır. Vergi daireleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, büyükşehir belediyeleri, belediyeler, il özel idareleri ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılabilmesi için düzenlemeler yapıyoruz.” dedi.

ADLİ VE İDARİ PARA CEZALARINA YAPILANDIRMA

Yapılandırma paketinin ayrıntılarına da değinen Bakan Nureddin Nebati, “Bugüne kadar yapılan yapılandırmalarda kapsam içerisinde değerlendirilmeyen başta adli para cezaları da olmak üzere çeşitli cezalar bu paket içerisinde yer alacaktır. İdari para cezalarını da vatandaşlarımız yapılandırabilecekler. Bunların faizlerini çok düşük bir oranla güncelleyip ödenmesini de kolaylaştıracağız.” ifadelerini kullandı.

48 TAKSİTLE YAPILANDIRMA YAPILACAK

Yapılandırmada vade süresine dair de bilgi veren Bakan Nureddin Nebati, “Vergi dairesine ödenebilen tüm borçlar yapılandırma kapsamı içerisinde olacak. Bir tane istisna uygulamamız olacak. 2022 yılı için ödenmesi gereken geçici vergiler yapılandırılamayacak. Davalı vergi ve prim borçlarına da ihtilafları bitirip ödeme imkanı getiriyoruz. Bu yapılandırma paketinin en önemli yanı ise taksit ödeme sürelerini 4 yıla çıkarmamızdır. Bu şekilde vatandaşlarımız borçlarını 48 taksitle ödeyebilecekler. Ödeme süresini kolaylık olsun diye uzun tuttuk ama kısa sürede ödemek isteyenlere de çeşitli avantajlar sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

İDARİ PARA CEZALARINA EK YÜZDE 25 İNDİRİM

Ödemelere ilişkin de bilgi veren Bakan Nureddin Nebati, “Yapılandırılan borçlar eğer peşin ödenirse zaten küçük oranlar uygulayarak hesapladığımız Yurt içi – ÜFE tutarının yüzde 90’ını siliyoruz. Eğer bu yapılandırılacak borç idari para cezasıysa asıl alacaktan da ekstra olarak yüzde 25 de ek indirim uyguluyoruz. Yine BAĞKUR sigortalılık sürelerinin durdurulması ve ihya edilmesine de olanak sağlıyoruz.” dedi.

2.000 TL'Yİ AŞMAYAN BORÇLAR SİLİNECEK

İcralık bazı borçların da silinmesine dair yeni gelişmeyi açıklayan Bakan Nureddin Nebati, “2.000 TL’yi aşmayan icralık borcu olan vatandaşlarımızın bu borçlarının tasfiye edilmesine olanak sağlamıştık. Şimdi de vergi, ceza, faiz hangi türden olursa olsun borcu bulunan vatandaşlarımızın 2.000 TL’yi aşmayan borçlarını siliyoruz. Bir vatandaşımızın 31 Aralık 2022 tarihi itibariyle ödemesi gereken borçlarının toplamı 2.000 TL’yi aşmıyorsa bir defaya mahsus olmak üzere borcu tamamen silip alacağımızdan vazgeçiyoruz.” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER