Yargıtay emsal karar açıkladı: Kredi çekerken ödediğiniz o parayı hemen geri alın!

Bankaların kredi paketlerinde faiz oranları her geçen gün yükselmeye devam ederken bankalar aynı zamanda kredi masrafları için tahsil ettikleri paraları da arttırmıştı. Yargıtay kredi dosya masrafı para iadesi hakkında emsal karar açıkladı!

Yargıtay emsal karar açıkladı: Kredi çekerken ödediğiniz o parayı hemen geri alın!

2022 senesinde bankalar karlılık oranlarını rekor seviyelere taşırken peş peşe açıklanan karlılık rakamları gündemi sallamıştı. Bankaların en büyük gelir kalemlerini oluşturan kredi paketlerinde hem faiz oranlarının yükselmesi hem de bankaların almış oldukları masraflara zam yapılmasının etkisinin büyük olduğu belirtilmişti. 

Enflasyonda yaşanan yükseliş pek çok kalemde rekor zamlar yapılmasına neden olurken peş peşe gelen zamlar sonrasında dar gelirli vatandaşların geçim sıkıntıları da artmıştı. Geçim derdine düşen vatandaşlar ay sonunu getirmek için çareyi kredi çekmekte ararken, bankaların kredi kullandırım miktarları da artış göstermişti. 

KREDİ DOSYA MASRAFI PARA İADESİ EMSAL KARAR! 

Bankaların kredi çeken müşterilerinden almış oldukları masraflar arasında ilk sırada kredi dosya masrafı yer alıyordu. Konu hakkında daha önce de hem tüketici mahkemesi hem de Yargıtay tarafından verilen emsal kararlar olmasına rağmen ne yazık ki bankalar bu parayı almaya devam ediyorlar. Bankaların farklı isimle ve metotlarla tahsil etmiş oldukları kredi dosya masrafı hakkında Yargıtay para iadesi kararı verdi. 

Yargıtay emsal karar açıkladı: Kredi çekerken ödediğiniz o parayı hemen geri alın!

Yargıtay emsal karar açıkladı: Kredi çekerken ödediğiniz o parayı hemen geri alın! - Resim : 2

Yargıtay emsal karar açıkladı: Kredi çekerken ödediğiniz o parayı hemen geri alın! - Resim : 3

KREDİ DOSYA MASRAFI PARA İADESİ NASIL GERİ ALINIR?

Davaya konu olayda özel bir bankadan kredi çeken vatandaş kendisinden kredi dosya masrafı adı altında para kesildiğini fark etti. Kesilen paranın tarafına geri iade edilmesini isteyen vatandaşın talebine banka red yanıtı verdi. Bankanın red yanıtı vermesi üzerine vatandaş tüketici mahkemesine başvuruda bulundu. Tüketici mahkemesi vatandaşı haklı bularak 2016 senesinde kesilen bu tutarın iade edilmesin istedi. 

Ancak banka 2021 senesinde açılan davanın zamanaşımı sınırına takıldığını belirterek mahkeme tarafından verilen kararın bozulması talebi ile kararı bir üst mahkemeye taşıdı. Bir üst mahkemede alt mahkemenin kararını onayladı ve kesilen dosya masrafı tutarının kredi çeken kişiye iade edilmesini istedi. Banka kararı son çare olarak Yargıtay'a taşırken Yargıtay kredi dosya masrafı para iadesi hakkında yeni bir emsal karar açıkladı. 

Yargıtayda vatandaşı haklı buldu ve paranın iade edilmesine hükmetti. Ancak dava açılmadan önce mutlaka tüketicilerin imzaladıkları kredi sözleşmelerini incelemesi ve haklı hükümlerin bulunmadığından emin olmaları konusunda da uyarı yapıldı. Bankaların dosya masrafı para iadesi belirli koşullar altında yapılıyor...