Yeni haftanın altın fiyatları! Gram altın kaç TL'den haftaya başladı?

Altın piyasasında yeni haftanın ilk fiyatları belli oldu. Dolar kurunun yükseldiği ve 20 TL’yi görüp geri çekildiği piyasada altın fiyatları ne kadar oldu? Gram altın ve ons altın için yeni fiyatlar neler?
Yeni haftanın altın fiyatları! Gram altın kaç TL'den haftaya başladı?

Altın piyasası için yeni haftanın ilk fiyatları belli oldu. Bu fiyatlara göre altındaki yükseliş trendi henüz etkili olmaya başlayamadı. Üzerindeki baskıyı atmayı başaramayan altın piyasasında yeni hafta oldukça durağan bir fiyatlamayla yatay şekilde başladı. Altın fiyatlarının bu hafta ne kadar olacağı merak edilirken piyasayı etkilen son veriler merak ediliyor.

ALTIN PİYASASI YÖNÜNÜ ÇİZEMİYOR

Altın piyasasını en çok etkileyen veri FED’in faiz artırımları oluyor. ABD ekonomisinde toparlanmanın olmayışı, bankacılık krizi yaşanması, kısa bir süre içerisinde resesyonun başlayacağı endişesi gibi veriler altın fiyatlarını etkiliyor. Altının değer kazanması için doların değer kaybetmesi gerekiyor. FED faiz artırım patikasında doları dünyadaki diğer para birimlerine karşı olması gerekenin üzerinde değerlendirdi. Bu yüksek değerden dolayı altın cazibeli olmaktan çıktı. Faiz artırımlarının durması durumunda ise dolardaki değerlenmede süreç terse dönecek.

FED’in faiz artırımlarına son vereceğine dair bazı açıklamalar gelse de bunun tam tersini işaret eden gelişmeler de oluyor. Bu durumda altın piyasasında istikrarız bir fiyatlamaya neden oluyor. Son 1 yıl içerisinde merkez bankalarının yüklü bir şekilde altın alımı yaptıkları da biliniyor. Bu finansal olarak altın piyasasının merkez bankalarının kontrolü altına girmesi anlamına geliyor. Altın fiyatlarının hızlı yükselişi bu merkez bankaları tarafından engellenebiliyor.

ONS ALTIN FİYATI NE KADAR?

Ons altın bir önceki haftayı 1.977 dolar seviyesinde kapatmıştı. Yeni haftada ise bir fiyat yükselişi beklentisi vardı. Lakin bu beklenti gerçekleşmedi ve ons altında yatay bir fiyatlama görüldü. Şu anda ons altının fiyatının 1.973 dolar olduğu bildiriliyor. Hafif yatay bu fiyatlamanın yeni haftanın tamamına yayılıp yayılmayacağı merak ediliyor.

GRAM ALTIN NE KADAR OLDU?

Gram altın fiyatını etkileyen iki ana veri bulunuyor. Bunların ilki olan ons altında fiyat gerilemeleri oldu. İkincisi olan dolar kurunda ise yeni hafta rekorla başlayıp geri dönüldü. Dolar kurunda ilk defa 20 TL’nin üzeri görüldü ve sonrasında 19,83 TL’ye geri dönüldü. Muhtemelen bu süreçte Merkez Bankası’nın bir müdahalesi oldu. Gram altında ise dolar kurundaki bu hareketin pek bir etkisi olmadı. Çünkü aynı süreçte ons altında da fiyat düştüğü için dengeleme sağlandı.

Gram altın bankalar arası piyasada şu anda 1.259 TL’den işlem görmeye devam ediyor. Serbest piyasada gram altının satış fiyatının ise 1.388 TL olduğu bildirildi.