Zam sırası benzinde! Akaryakıtta yeni zam belli oldu!

Zam sırası benzinde! Akaryakıtta yeni zam belli oldu!
Araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir gelişme yaşanıyor. Akaryakıt sektörü kaynakları tarafından verilen bilgilere göre bu gece yarısı bir akaryakıt zammı daha devreye giriyor.

Türkiye’de araç sahipleri sürekli değişen akaryakıt fiyatlarından dolayı şikayet ediyorlar. Küresel petrol piyasalarındaki fiyat değişimleri ile dolar kurundaki hareketlerden dolayı fiyatlar sürekli değişiyor. Akaryakıt maliyetleri değiştikçe yapılan hesaplamalarla akaryakıt ürünlerinin fiyatlarında da güncellemeye gidiliyor. Son olarak akaryakıt sektörü kaynaklarına göre bir fiyat değişimi daha geliyor.

PETROL FİYATLARI İSTİKRARSIZ!

Küresel petrol piyasasında net bir yön çizilmiş değil. ABD ekonomisindeki resesyon riskleri ve temerrüde düşme gibi gelişmeler dünya ekonomisini etkilerken olası bir daralma durumunda petrol üreten ülkeler pozisyon alabilmek için hazırlıklar yapıyorlar. Bu da fiyatların bir yükselip bir düşmesine neden oluyor. Şu anda brent petrolün varil fiyatı 75 dolar seviyesinde işlem görüyor.

DOLAR KURU MALİYETLERİ YÜKSELTTİ!

Akaryakıt maliyetleri hesaplamasında baz alınan ana verilerden birisi de dolar kuru oluyor. Dolar kurundaki her fiyat hareketi akaryakıt maliyetlerini değiştirebiliyor. Dolar kuru da son günlerde yükseliş hareketleri ortaya koyuyor ve maliyetler de yükseliyor. Bir de serbest piyasadaki dolar kuru sorunu yaşanıyor. O daha yüksek seviyede bulunuyor. Akaryakıt sektörü fiyatlamayı bankalar arası dolar kuru üzerinden mi yoksa serbest piyasadaki dolar kuru üzerinden mi yapacakları konusunda kararsızlık da yaşıyor.

BENZİN ZAMMI BELLİ OLDU!

Benzinin litre fiyatına zam yapılmasına dair karar bizzat akaryakıt sektörü kaynaklarınca kamuoyuna açıklandı. Buna göre benzinin litre fiyatında 77 kuruş artış yapılacak. Bu gece yarısından itibaren bu yeni fiyatın pompa fiyatlarına yansıması bekleniyor. Bu gece yarısına kadar benzin alacak araç sahipleri küçük bir indirim elde etmiş olacaklar.

MOTORİNE ZAM YOK!

Motorin için geçtiğimiz hafta 76 kuruş zam uygulanmıştı. Elde edilen bilgilere göre motorin için henüz bir fiyat güncellemesi bulunmuyor. Ancak kurdaki fiyatlar ile petrol maliyetlerine göre bu hafta bitmeden motorin için de bir zam haberi gelebileceği belirtiliyor.

Bu gece yarısı gelecek olan 77 kuruşluk zammın öncesinde benzinin litresi İstanbul’da 19,81 TL’ye, Ankara’da 20,17 TL’ye ve İzmir’de 20,16 TL’ye satılıyor.