Finansal Kıyamet Başladı Hamza Yardımcıoğlu Kırmızı Alarm Verdi: Fırtına Öncesi Şok Dalgaları Vuracak Dolar 30 TL Olacak

ABD enflasyon verisi öncesi çok uzmanlardan dolar yorumları geldi. Dolar kuru ne olur, dolar yükselecek mi, dolar 20 TL olur mu, ekonomik kriz başladı mı, küresel kriz var mı, TL ne olur, düşecek mi?

Finans 10.02.2022 - 14:03 10.02.2022 - 14:03 Gülcan Özer

Tüm dünya bugün nefesini tutarak Amerika'da açıklanacak olan enflasyon verisi rakamını beklemeye başladı. Ekonomide yaşanan dalgalanma sonrasında Amerika'da açıklanacak enflasyon verisi Mart ayı FED toplantısı faiz kararı için öncü veri olacak. Enflasyonun düşmesi ya da yükselmesi durumunda Amerikan Merkez Bankası'nın vereceği faiz kararı için ilk büyük ipucu elde edilecek. 

ABD enflasyon verisi bugün saat 16:30'da ilan edilecek. Açıklanacak karar öncesi hem açıklanacak rakamları hem de sonrasında FED 'in açıklayacağı olası kararları masaya yatıran Hamza Yardımcıoğlu You Tube kanalı üzerinden yaşanan son gelişmeleri değerlendirerek çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. FED Mart ayında faiz artırımı yapar mı, FED faiz artırırsa dolar ne olur, dolar yükselecek mi, küresel ekonomik krizi var mı, dolar yükselecek mi, düşecek mi?

FED MART AYINDA FAİZ ARTIRIMI YAPAR MI, FED FAİZ ARTIRIRSA DOLAR NE OLUR?

You tube kanalında açıklama yapan Yardımcıoğlu "FED 'in parasal sıkılaşmaya gitmesi gibi bir beklenti vardı ya bence öyle bir şey olmayacak. Tüm Dünya bunu bekliyor. Powell tarafından yapılan açıklamaları daha önce noktasına, virgülüne kadar biz açıkladık. Aynısı da oldu, aynı açıklamaları yaptı. Sebepleri var. Bunları incelediğinizde karşımıza bu tablo çıkıyor. Dünya piyasaları bildiğin çöküyor ve kimse bunun farkında değil. Normal bir ekonomik dalgalanma yaşanıyor sanıyor ama çöküş yaşıyoruz. 

dolarda yön ne olur

Powell "Mart ayında işsizlik ve enflasyon verilerini değerlendirdikten sonra böyle bir karar alma ihtimali var" diyerek 2 şartlı faiz artırımı açıkladı. Enflasyon yüksek gelirse mecbursun enflasyonu düşürmek için faiz artıracaksın. İşsizlik rakamı ne kadar yüksekse sen o kadar faizi aşağıda tutmak zorundasın. Çünkü sen faizi arttırırsan şirketler daha az yatırım yapar, daha az işçi çalıştırır. Sen faizi düşürürsen işsizlik sorununu çözersin, faizi arttırırsan enflasyonu çözersin. 

dolar endeksi ne olur

FED FAİZ ARTIRIRSA DOLAR NE OLUR, MART 2022'DE DOLAR YÜKSELİR Mİ?

FED 'in faiz artırımı demek dolar TL'nin yeniden yukarı fırlaması demek. Dolar fırlar gider, bunu engelleyemezsin. Biz bu kur şoklarını gördük. FED 'in tahvil alımları ile bu şok şimdiye kadar ertelendi. Parasal genişleme devam ediyordu ancak gelişmenin hızını düşürmüşlerdi. Beklenenden az olan dolarla piyasada fiyatı yükselecek. Parasal sıkılaştırmaya gidecek, faiz arttıracak. Bunu düşünemiyorum bile. Bu olursa dolar 20 lirayı bırak 30 lirayı bile aşar. Ama ben FED 'in bunu yapamayacağını düşünüyorum. Böyle bir şey olursa borsa çöker. Sonra yeniden parasal genişlemeye zorunlu olarak dönüş yaparlar. 

dolar kuru 30 tl olur mu

DOLAR 20 TL OLUR MU, KÜRESEL EKONOMİK KRİZ VAR MI?

Dolar 20 liranın üzerine çıkması durumunda daha da ötesi var. Ekonomik krizler tarihini incelediğimde Amerikan tahvil faizlerinin 1980 yılından bu yana sürekli aşağıya giden bir trend var. Bugünkü seviye 1.8 ve bu seviyede olmasına rağmen zirve yapmış bir halde. Bu olurken her krizde ben şunu fark ettim, her krizin hemen başında tahvil faizinin tepe yaptığını görüyoruz. En ilginç olan şey şu her krizde bir önceki krizin üstüne hiç çıkmıyor, merdiven gibi bir durum var. Yani bir öncekinin üstüne hiç çıkmıyor. 

dolar 20 tl olur mu-1

2020 yılına geri döndüğümüzde dünya tam bir kaos yaşamış, pandemi, zorunlu kapanmalar, kısıtlamalar tam bir keşmekeş yaşanmış, Amerikan tahvilleri o tarihte 1.9 seviyesinde. Bugün tekrar yukarıda olduğu zaman şunu beklememiz lazım. Yine bir tepe yapacak ama 1.9 seviyesinin altında olması lazım. Bugün kaç? 1.8 seviyesinde yer alıyor. Endeks ya aşağı kıracak, ya yukarı kıracak. Buna sıkışma denir. Yukarı kırma ihtimali yok, demek ki aşağı gidecek. Bu da her krizin sonunda olan şeyin yeniden olması anlamına geliyor. Bu ne demek biliyor musun? Büyük kriz başladı demek. Son derece büyük bir ekonomik kriz başladı ama kimse bunu henüz görmüyor" dedi. 

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir, bu bilgiler üzerinden yatırım yapılamaz, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@