Findeks Raporu İle Ev Kiralama Dönemi Başladı! Ev Sahiplerinden Yok Artık Dedirten Kredi Notu İsteği!

Yük kira bedelleri ile baş etmek zorunda kalan kiracılar zaman zaman da ev sahiplerinin garip istekleri ile karşılaşıyorlar. Ev sahipleri şimdi de kiracılardan kredi notu talep etmeye başladılar. 

Emlak Haberleri 11.10.2021 - 00:57 11.10.2021 - 01:01 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de ev sahibi olmayan ve barınma ihtiyacını karşılamak için kiralık ev arayışında olan vatandaşlar için çok zorlu bir süreç yaşanıyor. Hem yüksek kira fiyatları ile baş etmek zorunda kalan kiracılar hem de bazı ev sahiplerinin garip istekleri ile karşı karşıya kalıyorlar. Bugüne kadar ev sahiplerinin sınırlı marjinal istekleri haberlere konu oluyordu. Ancak şimdi ev sahiplerinin kiracılardan bazı talepleri genel kural haline gelmeye başladı. 

EV SAHİPLERİNDEN ŞAŞIRTAN İSTEKLER!

Emlak piyasasında son aylarda ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Bazı şehirlerde kiralık evlerin fiyatları yüzde 100'ün bile üzerinde zamlandı. Bu fiyatları göze almak da ev kiralamak için yeterli olmuyor. Kiralık ev sayısı oldukça az olduu için ev sahipleri artık kiracı seçmeye başladılar. Kiracı seçme konusunda öne sürülen bazı kriterler ise insanı şaşkına çeviriyor. 

FİNDEKS RAPORU İLE EV KİRALAMA DÖNEMİ!

Ev sahipleri evlerini kiralarken kiracı adaylarına bazı genel soruları soruyorlardı. Kiracının ne iş yaptığı, evli olup olmadığı, kaç çocuk sahibi olduğu, nereli olduğu gibi genel sorular kiracıların muhatap olduğu sorular arasındaydı. Ancak şimdi bazı ev sahipleri bu konuda çıtayı zirveye çıkardılar. Kiracılardan bankalarda olduğu gibi kredi notu sormaya başlayan ev sahipleri findeks raporu ile evlerini kiralamaya başladılar. 

EV SAHİPLERİ KİRACILARDAN KREDİ NOTU İSTEMEYE BAŞLADI!

Ev sahiplerinin garip talepleri hakkında konuşan Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp, “Ev sahiplerinin evini kiralayacağı insanlara bazı soruları sorup öğrenmesi doğaldır. Buna kiracı adayları da itiraz etmezler. Ancak bunlar genel kabul görmüş sorulardır. Ne iş yaptığı, evli olup olmadığı gibi sorulardır. Son aylarda gayrimenkul sektöründe garip gelişmeler yaşanmaya başlandı. 

Kiralık evlerin sayısı azalınca kira fiyatları yükseldiği gibi bazı ev sahiplerinin de tavırları değişti. Kiracı seçmeye başlayan ev sahipleri kiracı adaylarından kredi notu istemeye başladılar. Findeks raporu ile ev kiralanan bir dönemi yaşıyoruz.” dedi. 

Ev shaiplerinin kiracılardan taleplerinin hukuken bir sınırı olduğunu söyleyen Şule Alp, “Ev sahipleri tamamen iyi niyetli olarak kiracı adaylarından SGK hizmet dökümü isteme hakkına sahipler. Ancak bunun suistimal edilmemesi gerekiyor. Mülkiyet ve barınma hakkı Anayasal bir haktır. Ev sahipleri kanunda yazmayan koşulları kiracıların önüne süremezler.” ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@