Fındık Alan Bazlı Destekleme Ödemeleri Dekar Başına 170 TL'den 1.000 TL'ye Mi Çıkıyor?

Fındık üreticilerine her yıl ödenen alan bazlı desteklerin 170 TL’den 1.000 TL seviyesine çıkarılması önerildi. Fındık alan bazlı destekleme ödemeleri 1.0000 TL olacak mı?

Finans 27.02.2022 - 18:18 27.02.2022 - 18:18 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de fındık üretiminin desteklenmesi amacıyla 2009 yılından beri alan bazlı destekleme ödemeleri yapılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) içerisinde bulunan ve işlemlerini yapan fındık üreticilerine alan bazlı destekleme ödemesi yapıyor. 2009 yılında dekar başına 155 TL’den başlayan ödemeler 2021 yılında dekar başına 170 TL olarak verildi. Oldukça düşük rakamlarda kalan alan bazlı destekleme ödemelerinin fındık üreticilerini teşvik etmekten uzak kaldığı bildirildi.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Cem Şenocak bir değerlendirme yaparak, “Doğu Karadeniz’de arazi meyilli olduğu için makineli tarım yapılamıyor. Bölünmüş bahçeler, yaşlı nüfus ve yaşlı ağaçlar olduğu için fındık veriminde her geçen yıl azalma meydana geliyor. Bu bahsettiğimiz alanlarda bir başka alternatif ürün şansınız da yok. Batı Karadeniz’de insanlar fındıktan senede 300 bin TL gelir elde ederken bu Doğu Karadeniz’de 20 Bin TL seviyesine kadar düştü. Bu düşüş de her geçen yıl fındık tarımının azalması sonucunu veriyor.” dedi.

ALAN BAZLI DESTEKLEME ÖDEMELERİ ARTMALI

Alan bazlı destekleme ödemelerinin fındık için güncellenmesi gerektiğini söyleyen Cem Şenocak, “2009 yılında alan bazlı destekleme ödemesi dekar başına 155 TL olarak uyuglanıyor. Aradan bunca yıl geçmişken bu destekleme ödemesi 170 TL’ye çıkabildi. Bu çok düşük hatta komik bir rakamdır. Şu anda bu destekleme ödemesinin dekar başına 1.000 TL ile 1.500 TL arasında olması gerekiyordu. Kademeli olarak alan bazlı destekleme ödemelerinin küçük fındık üreticilerine daha fazla verilebileceği bir sistem fındık üretimini tekrar teşvik edebilecektir.” ifadelerini kullandı. 

FINDIK ÜRETİCİLERİNE DESTEKLEME ÖDEMELERİNDE KADEMELİ SİSTEM ÖNERİSİ

Alan bazlı destekleme ödemelerine dair önerisini da açıklayan Cem Şenocak, “Yeni bir sisteme geçilmesi gerekiyor. Örneğin 10 dönümden aşağıya alan bazlı destekleme ödemesi yapılacaksa dönüm başına 1.000 TL ödeme yaparsınız. 20 dönüm altına 800 TL, 30 dönüm altına da 600 TL vererek küçük üreticiyi desteklersiniz. Bu desteklerin kapsamına iyi tarım uygulamasını da zorunlu hale getirirseniz fındık üretimi arzu edilen noktaya ulaşır. Artan destekleme ödemeleri ile küçük fındık üreticileri için fındık tarımı çok daha cazip hale getirilir. Sonuç olarak dolar getirisi olan fındık üretimini bir başka boyuta taşırsınız.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@