Fındık Alan Bazlı Destekleme Ödemelerinin Tarihi Belli Oldu! Kimlere, Hangi Gün Ödeme Yapılacak?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından fındık üreticilerine verilen alan bazlı tarımsal destekleme ödemelerinin tarihleri açıklandı. Hangi vatandaşlar ne zaman ödeme alacaklar?

Finans 01.04.2022 - 18:40 01.04.2022 - 18:40 Engin Uzunoğlu

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere verilen tarımsal destekleme ödemeleri hakkında yeni gelişmeler yaşanıyor. Fındık üreticileri uzun zamandır alan bazlı destekleme ödemelerinin ne zaman yapılacağını merak ediyorlardı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından bugün bir açıklama yapılarak fındık üreticileri için alan bazlı destekleme ödemelerinin yapılacağı tarihleri açıkladı. Fındık üreticilerine destekleme ödemeleri ne zaman verilecek? 

FINDIK ALAN BAZLI DESTEKLEME ÖDEMELERİ TARİHLERİ AÇIKLANDI!

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından yapılan açıklamaya göre fındık alan bazlı destekleme ödemeleri bu yıl 3 ayrı grup halinde yapılacak. Fındık üreticileri TC kimlik numaralarının son rakamına göre belirlenen günlerde destekleme ödemelerini alacaklar. Bu doğrultuda TC kimlik numaralarının son rakamı 0 ve 2 olaranlar 1 Nisan'da, 4 ve 6 olanlar 8 Nisan'da ve 8 olanlar 15 Nisan'da alan bazlı fındık destekleme ödemelerini alacaklar. Destekleme ödemeleri belirtilen günlerde saat 18:00'dan sonra çiftçilerin Ziraat Bankası hesaplarına yatacak.

fındık alan bazlı destekleme ödemeleri tarihleri

FINDIK DESTEKLEME ÖDEMELERİNE ZAM YAPILDI MI?

ALan bazlı fındık destekleme ödemelerine zam yapılıp yapılmadığı da merak ediliyor. Şu ana kadar herhangi bir zam açıklaması yapılmadı. Geçtiğimiz yıl dekar başına 170 TL destekleme ödemesi verilmişti. Bu ödemelerde uzun yıllardır herhangi bir zam uygulaması yapılmıyor. 2022 yılında da fındık üreticileri bu tarifeden ödemelerini alacaklar. ANcak geçen yıla kıyasla bu yıl destekleme ödemelerinden gelir ve stopaj vergisi kesintisi uygulanmayacak. Dolayısıyla fındık üreticilerinin hesaplarına yatacak olan paralar kesintisiz olacak.

KİMLER ÖDEME ALABİLECEKLER?

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne dahil olan fındık üreticileri arasında bir önceki yıl işlemlerini yaptırmış olanlar destekleme ödemelerini alma hakkı elde edecekler. Diğer fındık üreticileri bu destekleme ödemelerini alma hakkına sahip olmayacaklar. Tarım ve orman Bakanlığı bu yıl fındık alan bazlı destekleme ödemesi olarak yaklaşık 844 Milyon TL tutarında ödeme yapacak. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@