Fındık Hasadı Başladı! TMO 2021 Fiyat Alım Tarifesi 30 TL Mi Olacak?

2021 yılı fındık hasat dönemi başladı. Üreticiler 30 TL altı alımların kendilerini memnun etmeyeceğini ifade ettiler. TMO fiyat alım tarifesinin 30 TL olup olmayacağı merak ediliyor?

Fındık Hasadı Başladı! TMO 2021 Fiyat Alım Tarifesi 30 TL Mi Olacak?

2021 TMO fındık alım fiyatları kaç TL olacak? sorusu çok sayıda üreticinin başlıca gündem başlığı. Uzun süren emekleri sonunda hasata başlayacak olan üreticiler fiyatların 30 TL'den aşağı olmamasını istiyorlar.

FINDIK HASADI BAŞLADI

Karadeniz bölgesine üreticiler hasat için fındık bahçelerine inmeye başladılar. Ürünlerini toplamaya başlayan üreticilerin akıllarında ise alım fiyatları var. Zorlu bir üretim sezonu geçiren üreticiler çeşitli sorunların üstesinden gelmek zorunda kaldılar.

Üretim alanında yaşanan bu zorluklar nedeniyle rekoltenin de düştüğü de belirtiliyor. Rekoltenin düşmesinde ise kış aylarında beklenen yağışların olmaması, 2021'in genel sorunu olan sıcaklıklarınm yüksek olması gösteriliyor. Rekoltenin özellikle iç bölgelerde daha fazla düşeceği öngörülüyor.

FINDIK ALIM FİYATLARI 30 TL Mİ OLACAK?

Üretim alanında yaşanan maliyetler nedeniyle 2021 yılı fiyatlarının yüksek olmasını bekleyen üreticilerin hedefinde 30 TL rakamı var. Geçen yıla göre hem üretim maliyetlerinin artması hemde işçi maliyetlerinin yükselmesi üreticilerin en büyük sorunu oldu.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça 2021 yılı fiyatlarına dair değerlendirmelerde bulundu. 2021 yılı fiyatlarının orman yangınları, fındık rekoltesinde yaşanan sorunlar nedeniyle erken açıklanamayacağını ifade eden Akça, 30 TL rakamının altında bir fiyatın üreticileri memnun etmeyeceğini söyledi.

Fiyatların ne zaman açıklanacağına dair bir tahminde de bulunan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça şu ifadeleri kullandı. "Zannediyorum önümüzdeki hafta içinde fındık fiyatını Sayın Cumhurbaşkanı’mız açıklayacaktır. Cumhurbaşkanı’mızın üreticinin yanında her zaman durduğunu, üreticinin alın teri ve emeğinin karşılığını verdiğini biliyoruz. 30 TL’nin altında oluşacak bir fiyat üreticiyi memnun etmeyecektir, üreticinin emeğinin karşılığını almasını sağlamayacaktır.”

Fındık üreticileri ise üretimde kilo kayıplarının olacağını ifade ederek emeklerinin çok olduğunu, 30 TL altını kabul etmeyeceklerini söyledi.