Finlandiya ve İsveç Heyetleri NATO Üyeliğini Görüşmek İçin Türkiye'ye Geliyor

Finlandiya ve İsveç, NATO üyelikleri için hayır oyu kullanan Türkiye ile görüşmek için önümüzdeki günlerde heyet gönderecek. İki ülke için ayrı ayrı iki yol haritası belirlendi.

Gündem 21.05.2022 - 08:52 21.05.2022 - 08:52 Gülşah Konuk Akın

Türkiye'nin sıcak bakmadığı İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelikleri için resmi süreç başladı. İki ülkeden de önümüzdeki günlerde Türkiye'yi ziyarete heyet gelecek. Ankara'nın iki ülke için de ayrı ayrı iki yol haritası belirlediği öğrenildi. Terörle adeta iç içe geçmiş olan İsveç için olumsuz oy devam edecek fakat Finlandiya için daha olumlu bir bakış açısı ele alınacak. Geçtiğimiz günlerde NATO üyeliği için resmi olarak başvuru yapan Finlandiya ve İsveç'in üyelikleri için resmi süreç başladı. Fakat Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından da anlaşılacağı üzere teröre destek veren bu iki ülke için üyeliklerine hayır diyeceği biliniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NET KONUŞTU

İki ülkenin NATO üyeliklerine ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan:  "Bir ülke hayır derse NATO'ya alınamazlar. Biz hayır diyeceğiz. O ülkeler birer terör yuvaları" ifadelerini kullanmıştı. Teröristler ile olan ilişkilerinden dolayı Türkiye'nin veto ettiği iki ülke, ilerleyen günlerde Ankara'ya ziyarette bulunacak.

isveç-finlandiya-nato-üyelikleri

TÜRKİYE İKİ FARKLI YOL HARİTASI BELİRLEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan iki ülkenin temsilcilerinin görüşmeye gelecek olmalarını açıklamasının ardından "Zahmet etmesinler buraya kadar" demiş olsa da ülke heyetleri Ankara'ya gelecek. Türkiye Gazetesi'nin haberine göre bu süreçte iki farklı yol haritası belirlendi. Türkiye'nin terörle iç içe geçen İsveç'e karşı olan tutumumunu koruyacağı ve Finlandiya için daha sıcak bir yaklaşım sergileyeceği bilgisi edinildi.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic de Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine karşı olan tutumunu destekleyen bir açıklama yaparak o da veto sinyali verdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@