Fırıncılar Kazan Kaldırdı! İstanbul'da Ekmek Fiyatlarına Gizli Zam İddiası

Sürekli olarak artan maliyetleri neden gösteren fırıncılar sonunda isyan bayrağı açtı. Yapılan haberlere göre ekmeğe gizli zam yapıldı!

Gündem 03.09.2021 - 10:25 03.09.2021 - 10:35 Gülcan Özer

İstanbul'da ekmek fiyatlarına zam tartışmaları tüm hızı ile devam ederken fırıncılar uzun süredir maliyetlerde yaşanan artış nedeni ile ekmeğe zam yapılmasını talep ediyordu. Bu talepleri kabul görmeyen fırıncılar sonunda isyan bayrağı açtı. 

Resmi karar alınmamasına rağmen İstanbul'da bazı fırıncıların ekmeği zamlı olarak satmaya başladıkları, 2 lira olan ekmeğin bazı fırınlar tarafından 2,50 liraya satıldığı iddia edildi. Fırıncılar yapılan zammı savunarak kayıtdışı çalışanlar ve maliyetlerde yaşanan artışları neden gösterdi. 

UN, MAYA VE ENERJİ FİYATLARINDA YAŞANAN ARTIŞ FIRINCILARI İSYAN ETTİRDİ! 

İstanbul'da sürekli olarak maliyetlerde artış yaşandığını belirten fırıncılar zammın artık kaçınılmaz bir hale geldiğini savunarak ruhsatsız ve kayıtdışı çalışan fırınlar nedeni ile mağdur olduklarını söyledi. 

Konu hakkında Sözcü Gazetesi'ne açıklama yapan Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, maliyetlerin son 1 senede yüzde 35-40 arasında artış gösterdiğini belirterek zam beklediklerini söyledi. İstanbul'da ruhsatsız olarak çalışan 2 bin fırın bulunduğunu belirten Kolivar şehirde bulunan nerede ise her iki fırının birinde Afgan ve Suriyelilerin ucuza çalıştırıldıklarını iddia etti. 

Ruhsatsız fırınların engellenmesi durumunda İstanbul'da ekmeğin 1.5 liraya satılabileceğini belirten Kolivar Ankara'da böyle bir sorun olmadığını belirterek "Bu nedenle orada 230 gram ekmek, İstanbul'dan da 10 gram fazla, 1.75 TL'ye satılıyor. İstanbul'un sahibi yok. Unun çuvalı (50 kg) 200 TL. Yılsonunda kesin 250 TL olur. Maya kartelleşmiş, yüzde 40-50 zam yapılıyor" diyerek doğalgazsın 10 bin TL doğalgaz, eleketriğin 6 bin TL geldiğini belirterek kendilerinin de mağduriyet yaşadığını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@