Fırıncılar Odası Başkanından Son Dakika Ekmeğe Zam Açıklaması Geldi! Ramazan Pidesi ve Ekmek Fiyatlarına Zam Mı Geldi?

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş nedeni ile ekmeklik buğdayda sıkıntı olduğu ve bu nedenle Ramazan öncesi ekmek ve pide fiyatlarına rekor zam geleceği iddia edilmişti. Ekmeğe zam var mı?

Finans 08.03.2022 - 13:15 08.03.2022 - 13:15 Gülcan Özer

Ukrayna topraklarına Rus askerlerinin girmesi ile resmen başlayan savaş son derece büyük bir yıkıma neden olurken operasyonun beklenenden uzun sürmesi, ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından Rusya hakkında peş peşe açıklanan yaptırım kararları ekonomik olarak küresel piyasaları da olumsuz etkiledi. Türkiye'nin her iki ülke ile de derin ekonomik ilişkilere sahip olması yaşanan savaştan daha fazla etkilenmesine neden oldu. 

Brent petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş akaryakıt fiyatlarına zam yağmuru olarak yansırken Türkiye'nin buğday ihracatı yaptığı 2 ülkede yaşanan savaş tedarik sıkıntısı söylentilerini ortaya çıkarmıştı. Ekmeklik buğdayda tedarik sıkıntısı olduğunu belirten pek çok ekonomist ekmek fiyatlarına rekor tam geleceğini açıklamış, ekonomist Remzi Özdemir yapmış olduğu açıklamasında savaşın devam etmesi halinde ekmek fiyatlarının 7 TL seviyesini görebileceğini iddia etmişti. 

EKMEK FİYATLARINA ZAM GELECEK Mİ, RAMAZAN'DA PİDE FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ?

Ekmeğin fiyatının savaş nedeni ile 7 TL'ye çıkabileceğinin gündeme taşınmasının ardından konu hakkında açıklama yapan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı zam haberlerini yalanladı. Balcı yapmış olduğu açıklamasında şu anda Türkiye'de ekmeklik buğdayda herhangi bir sorun olmadığını belirterek "Şu anda Türkiye genelinde 200 gram ekmek azami 3 liradan satılıyor.

ekmeğe-zam-açıklaması

TMO'un ekmek üreticilerine sunduğu un sayesinde ekmek fiyatlarında bir değişiklik öngörmüyoruz. TMO'nun da destekleriyle hasat dönemine kadar piyasada ekmeklik buğday anlamında sıkıntı bulunmuyor" diyerek savaşın devam etmesine rağmen olağanüstü bir durum yaşanmadığı takdirde ekmeğe zam yapmayacaklarını söyledi. 

RAMAZAN ÖNCESİ VE RAMAZANDA EKMEK FİYATLARI ZAMLANACAK MI?

Söz konusu fiyatların Ramazan ayında da geçerli olacağını belirten Balcı Ramazan ayında da ekmek fiyatlarına bu koşulların devam etmesi durumuna zam yapma planları olmadıklarını söyledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@