Fırsatçı Ev Sahipleri Sahnede: Faiz İndirimi Avantajı Eridi, İndirilen Faizden Fazla Konut Fiyatlarına Zam Geldi!

Devlet bankalarının konut kredisi faiz oranları düştü, konut fiyatlarına zam yarışı başladı. Gelen zamlar ile konut kredisi faiz indirimi ile yapılan rakamın hiçbir anlamı kalmamış oldu.

Emlak Haberleri 14.11.2021 - 09:02 14.11.2021 - 09:02 Gülcan Özer

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası Eylül toplantısı ile 100 baz puan ve Ekim toplantısı ile de 200 baz puan olmak üzere son 2 ayda toplamda 300 baz puanlık faiz indirimi yapmıştı. Yapılan faiz indirimleri sonrasında gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrilmiş, ilk faiz indirimi müjdesi her zaman olduğu gibi yine kamu bankalarından gelmişti. 

Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından ticari kredi paketlerinde faiz oranı 200 baz puan düşürülürken konut kredisi faiz oranları ise 1 milyon lira altındaki kredi paketlerinde yüzde 1,37 seviyesinden yüzde 1,29 seviyesine düşürülmüştü. Yapılan cılız faiz indirimine rağmen konut fiyatlarının 2022'de daha yükselmesinden endişelenen vatandaş ev alımlarına başlamıştı. 

KONUTA TALEP ARTTI, KONUT FİYATLARI ANINDA ZAMLANDI! 

Uzun süredir yüksek faiz oranları ve konut fiyatları ucuzlar beklentisi ile alımını erteleyen yerli vatandaş yapılan faiz indirimi ve konut fiyatlarının her geçen gün biraz daha zamlanması nedeni ile alıma yönelirken konut fiyatlarına yeni zam dalgası yaşandı. Vatandaşın faiz indirimini fırsat bilerek alıma yönelmesi ile konut fiyatlarında artış yaşandı. 

Yapılan zamları değerlendiren İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa kamu bankalarının yapmış oldukları konut kredisi faiz indiriminde henüz 1 ay dolmadan dahi konut fiyatlarına yapılan zamların yüzde 5-10 sınırına ulaştığını açıkladı. 

konut fiyatlarına zam yağmuru

KREDİ FAİZ İNDİRİMİ MÜTEAHHİTLERE YARADI! 

Yapılan kredi faiz indiriminin vatandaşlar için avantaj yaratacak düzeyde olmadığını belirten Aşa “Faizlerin daha düşük, konut fiyatlarının da sabit kalması lazım ki netice alınsın. Diğer türlü krediyle ev alınınca müteahhitin cebine gidiyor. Fiyatlar arttığı için ödenen toplam tutar da yükseliyor. Dolayısıyla vatandaş için bir avantaj olmaktan çıkıyor" diyerek faiz indiriminin vatandaşa değil müteahhitlere yaradığını dile getirdi. 

EV FİYATLARI YÜKSELİRKEN NEDEN KONUT SATIŞ RAKAMLARI DA YÜKSELİYOR?

Konut fiyatlarına gelen fahiş zamlara rağmen konut satış rakamlarının da yükselmesi tartışma konusu olmuştu. Uzmanlar yabancıların yoğun konut taleplerinin sektörü ve dolayısı ile satış rakamlarını ayakta tuttuğunu belirtirken yine konut fiyatlarının ileride daha da artacağından endişelenen vatandaşlar ile yüksek kira ödemekten sıkılan kişilerin de alımlarını sürdürdüklerini belirtiyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@