Fırsatçı Ev Sahiplerine Yargıtay Freni! Keyfi Kira Zammı ve Fahiş Kiraya Mahkeme Emsal Karar İle Dur Dedi

Son dönemde kiraya zam konusunda deyim yerindeyse ipin ucu kaçarken, ev sahiplerinin fahiş kira zamlarına Yargıtay dur dedi. Kiraya zam konusunda emsal karar açıklandı. Kira uyarlama davası nedir?

Emlak Haberleri 06.06.2022 - 07:55 06.06.2022 - 08:06 Gülcan Özer

Kiralık ev fiyatlarında yaşanan yükseliş kiracıların deyim yerindeyse belini bükerken konu hakkında Yargıtay tarafından açıklanan emsal kararlar kiracıların rahat bir nefes almasını sağladı. Son dönemde kiralık ev fiyatlarında yaşanan rekor yükseliş ve zam yağmuru hem mevcut kiracıları hem de yeni kiralık ev arayan kiracıların büyük mağduriyet yaşamasına neden olmuştu. 

Türkiye genelinde ortalama konut kirası 4 bin 800 lirayı aşarak asgari ücreti geride bırakırken, İstanbul'da ortalama konut kirası 6 bin 500 lirayı aşarak büyük şok etkisi yaratmıştı. Ev sahipleri yükselen enflasyonu fırsat bilerek kiralara rekor zam yapmaya başlarken bazı ev sahiplerinin yüzde 100'ü aşan oranlarda zam yapmak istemesi üzerine konu yargıya taşınmıştı. Konu hakkında Yargıtay emsal karar açıklarken, fırsatçı ev sahiplerine dur dedi. 

FIRSATÇI EV SAHİPLERİNE YARGITAY'DAN KÖTÜ HABER: FAHİŞ KİRA ZAMMINA YASA ENGELİ! 

Kiralık ev fiyatlarında yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken kiracının 5 seneyi doldurmasının ardından ev sahipleri yükselen kiraları gerçekçe göstererek kira uyarlama davası açmaya başlamıştı. Bu davalar ile kiraya yüzde 100'ün bile üzerinde zam istenmeye başlaması ile beraber konu hakkında bir açıklamada Akademisyen Avukat Esra Pınar Bilgin tarafından yapıldı. 

kira-manşet

Bilgin, “Kiracının 5 yılı doldurması halinde, mal sahibi kira bedelinin güncel rayiç değerlere göre uyarlanmasını dava edebilir. Bu durumda güncel rayiç kira bedeli belirlense de Yüksek Mahkeme kiracının eski olması nedeniyle hakkaniyet kurallarına uygun indirim yapılması yönünde kararları var” diyerek yasal haklara dikkat çekti. 

HAZİRAN AYI RESMİ KİRA ARTIŞI ZAM ORANI YASAL SINIRI NE KADAR, EV SAHİBİ KİRAYA EN FAZLA YÜZDE KAÇ ZAM YAPABİLİR?

Kiraya zam oranı konusunda uygulamada olan mevcut kanunlara göre ev sahipleri en fazla o ay için açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden zam yapabilmekte olup Haziran ayı için bu rakam yüzde 39,33 olarak belirlendi. Bunun yanı sıra 5 seneyi dolduran kiracıları için ev sahipleri kira uyarlama davası açabiliyor. Ancak Yüksek Mahkeme kiraya yeni zam yapılsa bile emsal kararlar çevresinde indirim kararı verebiliyor. Kiracının 10 seneyi doldurması durumunda ise ev sahibi sözleşme tarihi dolmadan en az 3 ay önce kiracıya fesih bildirimi yaparsa evini boşaltma hakkına sahip bulunuyor. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@