Fırsatçı Ev Sahiplerinin Fahiş Kiralardan Sonra Şeytanın Aklına Gelmeyecek Yeni Oyunları Deşifre Oldu!

Kira fiyatlarının fahiş derecede artmasının ardından ev sahiplerinin yeni oyunu ortaya çıktı. Kendilerini emlakçı gibi gösteren ev sahiplerinin komisyon aldıkları tespit edildi. 

Emlak Haberleri 14.09.2021 - 11:21 14.09.2021 - 11:26 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de emlak sektöründe suistimallerin yaşanmasına hız kesmeden devam ediliyor. Kiraların yükselmesine tüm dikkatler odaklanmışken fırsatçı bazı ev sahiplerinin yeni oyunları tespit edildi. Kendilerine emlakçı süsü veren ev sahipleri hem bir aylık peşin kira, hem depozito hem de bir aylık kira bedeli tutarında emlakçı komisyonu almaya başladılar. 

EV SAHİPLERİNİN FAHİŞ KİRALARDAN SONRA YENİ OYUNU DEŞİFRE OLDU

Düzce Emlakçılar Derneği tarafından kiralardaki fahiş fiyat artışlarının nedenleri araştırılırken bir başka skandala ulaşıldı. Pandemi sonrasında üniversitelerde yüz yüze eğitimin yeniden başlayacak olması nedeniyle öğrencilerin barınma ihtiyaçlarından dolayı kiralık evlerde talep artışı oldu. Bu talep artışını kullanan fırsatçı ev sahipleri kiralara fahiş fiyat artışları uygulamaya başladılar. Ancak bu ev sahiplerinin maharetleri bununla da sınırlı kalmadı.

KENDİLERİNİ EMLAKÇI GİBİ GÖSTERİP KOMİSYON ALIYORLAR

Düzce Emlakçılar Derneği tarafından verilen bilgilere göre bazı ev sahipleri kendilerine emlakçı süsü vererek evlerini kiralarken bir de haksız yere emlakçı komisyonu alıyorlar. Bu ev sahipleri üzerilerinde kendi telefon numaralarının bulunduğu emlakçı afişleri bastırarak yeni kiracılarında haksız yere emlakçı komisyonu tahsilatı yapıyorlar. Bu afişleri evlerine asan ev sahiplerinin komisyon oyunu akıllara durgunluk verdi. 

SKANDAL TESPİT EDİLDİ

Düzce Emlakçılar Derneği Başkanı Ömer Kaya konuya dair bir açıklama yaparak,” Emlak sektöründe bir fırsat ticaretini yaşamaya başladık. Ev sahipleri kiracılarını evlerden tahliye ederek yüksek bedellerle yeni kiracı buluyorlar. Keşke bu fırsatçıların tek oyunu bu olsaydı. Yaptığımız araştırmada bir başka skandalı daha tespit ettik. 

Düzce'de üniversite çevresinde öğrencilere yönelik konut projeleri var. Öğrenciler bu projelerden 1+1 daire veya stüdyo daire kiralamak için yoğun talep gösteriyorlar. Ancak büyük bir suistimalle karşı karşıya kalıyorlar. Burada bazı fırsatçı ev sahipleri devreye giriyorlar. Bunlar kendilerini emlakçı olarak tanıtıyorlar. Bu kiralamada da öğrencilerden ve ailelerinden komisyon talep ediyorlar. Bu durum hem hukuki değil hem de insani değil.” dedi.

YÖNETMELİK YASAKLIYOR

Türkiye'de 5 Haziran 2018'de yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ile lisaqns zorunluluğu getirildi. Bu yönetmeliğe göre yetki belgesi olmayanların kiralama ve satış yapamayacakları karara bağlandı. Fırsatçı ev sahiplerinin hukuki olmayan bu komisyon kazanlarının vergilendirilememesi de vergi kaçırmak olarak da değerlendiriliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@