Fırsatçı Müteahhitler ve Ev Sahipleri İş Başında: Kredi Fazilerine İndirim Konut Fiyatlarına Zam Geldi!

Vakıfbank, Halk Bankası ve Ziraat Bankası tarafından yapılan kredi faiz indirimi konut fiyatlarına zam olarak yansıdı. Konut kredisi faiz oranları düştü, satılık ev fiyatları yükseldi!

Emlak Haberleri 10.11.2021 - 09:40 10.11.2021 - 09:43 Gülcan Özer

Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarında yapmış oldukları düşük faiz oranı indirimi dahi konut fiyatlarında sert yükseliş yaşanmasına neden oldu. Hatırlanacağı üzere devlet bankaları Merkez Bankası Ekim ayı PPK toplantısı ile 200 baz puanlık faiz indirimi yapmış, bu hamle sonrasında Ziraat Bankası ve Vakıfbank yüzde 1,37 olan, Halkbank ise yüzde 1,38 olan konut kredisi faiz oranı rakamını yüzde 1,29 seviyesine çektiklerini duyurmuştu. 

Yapılan bu konut kredisi faiz indirimi hamlesi sonrasında konut fiyatlarının 2022 yılında daha da yükselmesinden endişelenen vatandaşlar alıma yönelince konut fiyatlarında peş peşe zam haberleri gelmeye başladı. Son bir hafta içerisinde konut fiyatlarına yapılan zamlar yüzde 20'ye dayandı! 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 0,8 ORANINDA DÜŞTÜ, EV FİYATLARI YÜZDE 20 ZAMLANDI! 

Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarında yaptıkları düşük indirim bile konut fiyatlarına büyük oranda zam gelmesine neden oldu. Konut kredisinde psikolojik eşik yüzde 1 olarak kabul edilirken kredi faiz oranının halen bu rakamın çok daha üzerinde olmasına rağmen konut fiyatlarına gelen zamlar tepkilere neden oldu. 

ziraat konut kredisi-1

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan kredi indirimi ile yüzde 1,37 olan faiz oranı yüzde 1,29 seviyesine çekilmiş yani 1 puanlık bile faiz indrimi gerçekleştirilmemişti. Yapılan cılız faiz indirimi bile konut fiyatlarında yüzde 20'ye varan zamlara neden oldu. 

Dünya Gazetesi'ne konut fiyatları hakkında açıklama yapan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa eski binalardaki evlerin halen düşük fiyatlarla satıldığını belirterek "Faiz indirimiyle 700 bin TL'lik ev, 10 yıllık vadede vatandaşa 50 bin TL kredi kazancı sağlıyor. Ancak gayrimenkul sahibi evin fiyatını 100 bin lira artırınca, 50 bin TL avantaj ortadan kalktığı gibi 50 bin TL fazladan ödemek durumunda kalınıyor" diyerek fırsatçı ev sahiplerinin konut fiyatlarına zam yapmaya başladıklarını söyledi. 

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan da fırsatçı müteahhitlerin ve ev sahiplerinin konut fiyatlarına zam yapmaya başladıklarını belirterek yüksek kiradan kaçmak isteyen kişilerin de ev almaya başladıklarını dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@