Fırtına Öncesi Sessizlik! Dolar, Altın, Borsa Alev Almaya Hazırlanıyor Son Kararlar Açıklanacak Kritik Süreç Başlıyor

Tüm piyasaların merakla beklediği kritik haftaya girilmek üzere. Altın, dolar başta olmak tüm para gündeminin merakla beklediği faiz kararları önümüzdeki hafta içinde açıklanacak. İşte o tarihler...

Finans 13.01.2022 - 17:18 13.01.2022 - 17:18 Mustafa Karagöz

Paara piyasaları için çok kritik bir süreç başlamak üzere. ABD'de enflasyon verilerinin açıklanması ve son 39 yılın en yüksek rakamlarının oluşmasının ardından gözler FED'in alacağı karara çevrildi. Amerika Merkez Bankası'nın 2022 yılı faiz programlaması kapsamında 3 defa faiz artırımı öngörmesi Ocak ayı kararının önemini artırdı. FED'in kararının açıklamasının hemen ardından bir açıklamada Merkez Bankası'ndan gelecek. 

Para piyasaları için bir kritik karar ise özel bankalardan gelecek. Özel bankaların 21 Aralık tarihine kadar vadeli döviz hesaplarından TL'ye geçiş yapılması gerekiyor. Bu rakamın 12 milyar dolar bandında olabileceği bildirilirken dolar kurunda ciddi bir düşme olabileceği tahmin edildi. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARIYLA KRİTİK SÜREÇ BAŞLAYACAK

Merkez Bankası PPK toplantısı kritik sürecin başlangıç noktası olacak. 

2022 yılı faaliyet takvimine göre Merkez Bankası 20 Ocak tarihinde yılın ilk PPK faiz kararını açıklayacak. Ekonomistlerin beklentisi faiz oranlarında bir değişiklik olmaması. Ancak bazı kulis iddialarında Merkez Bankası'nın 50 baz puanlık indirime gidebileceği ifade edildi. 

Merkez Bankası kararı 20 Ocak Perşembe günü öğleden sonra saat 14.00'te ilan edilecek. 

şahap kavcıoğlu ocak 2022

21 OCAK KRİTİK GÜNLERDEN BİRİSİ

Özel bankaların vadeli döviz hesaplarından TL'ye geçmeleri gerekiyor. Ekonomistler Ocak ayının bu döneminde yaklaşık 12 milyar dolarlık bir geçişin olabileceğini söylediler. Eğer bankalar geçiş yapmazlarsa karlarından feraget etmiş olacaklar. 12 milyar dolarlık TL'ye geçişin olması durumu ve dolar kurunun tepkisi merak ediliyor.

FED FAİZ KARARIYLA KRİTİK SÜRECİ

Amerika Merkez Bankası (FED) faiz kararı TCMB PPK kararı sonrasında ayın son haftası içerisinde açıklanacak. 25 Ocak ve 26 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek toplantılarından ardından faiz kararları kamuoyun ilan edilecek. Piyasalar için çok önemli olacak kararın önemini artıran bir diğer nokta ise son açıklama oldu. 

jerome powell ocak 2022

FED Başkanı Jerome Powell bir açıklamada bulunarak "Enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde kaldığını görürsek, faiz oranlarını zaman içinde daha fazla artırmak zorunda kalırsak, artırırız." ifadelerini kullandı. Bu ifadelerin ardından ise ABD'de son 39 yılın en yüksek enflasyon oranları oluştu. 

Daha önceden ilan edilen açıklamalarda ise FED'in 2022 içinde 3 defa faiz artırımına gidebileceği açıklanmıştı. 

GÖZLER DOLAR ALTIN BORSA'DA OLACAK

2 önemli faiz kararı ve bankaların atacağı adımlar dolar kurunun yeniden yön bulmasında etkili olabilir. Dolar kurunun alacağı pozisyona göre altın fiyatları şekillenecektir. Uzmanlar bu dönemde dövizde ve altında yeni dalgalanmalar yaşanabileceğini söylediler. 

EDİTÖR NOTU: Dolar altın ve piyasalara dair değerlendirmeler haber amacı taşımaktadır, yatırım tavsiyesi içermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@