Fırtına Vadisindeki Kaçak Yapılar Yıkıldı!

Türkiye'nin doğal cennetleri arasında yer alan Fırtına Vadisinde yapılan 21 kaçak yapı hakkında yıkım kararı çıkmıştı. Bugün bu yapılardan biri yıkıldı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 14.05.2019 - 21:30 15.07.2021 - 00:15

Türkiye'nin doğal cennetleri arasında yer alan Fırtına Vadisinde yapılan 21 kaçak yapı hakkında yıkım kararı çıkmıştı. Bugün bu yapılardan biri yıkıldı.

Yıkımı bu kadar ilginç hale getiren ise kaçak yapının kendi sahibi tarafından yıkılması oldu. 



Bölgede faaliyet gösteren bir turizm şirketine ait olan kaçak yapının yıkımının ardından açıklama yapan turizm şirketinin avukatı Mehmet Çırakoğlu yıkım işlemi hakkında bilgi verdi. 



6 Aydır Beklenen Onay Gelmedi 



6 aydır onay beklediklerini anlatan Çırakoğlu "İmar planı çalışması 9 kuruldan geçti, şu anda Tarım Müdürlüğü'nde bekliyor. Maalesef 6 aydır bir onay çıkmadığı içinde bu aşamaya gelindi. Burada kaçak yapılara yönelik şikayetler, ihbarlar oluyor.



Bizde de bu kaçak yapıya ilişkin mühürlemeler yapıldı, yıkım kararı alındı. Önceki hafta yıkım ihalesi gerçekleşti. Sonuçta devlet bir karar almış, yasalara uygun hareket edilmemiş. Biz kendi yerimizi kendimiz yaptık. Devlete de bu işi mal etmenin bir manası yok. Yük etmeyiz de. Şu anda yasaların öngördüğü şekilde bekleme sürecine geçtik, ve yapıyı da yıktık" diyerek yıkım sürecini özetledi. 



Rize Valisi Teşekkür Etti



Daha öncede bölgede bulunan bütün kaçak yapıları istisnasız yıkacaklarını duyurunan Rize Valisi Kemal Çeber yıkım için teşekkür ederek "Tespitleri yapılmış ve işlemleri başlamış olan 21 binanın yıkım ihalesine çıkıldı. Bugünlerde ihalemiz sonuçlanıyor, itiraz süreci şu anda devam ediyor. Ondan sonra da yer teslimi ve yıkım işlemler başlayacak.



Bu arada bazı vatandaşlarımız duyarlık gösterdi kendileri kaçak binalarını yıktılar. Ümit ediyoruz ki herkes hiçbir devlet müdahalesine gerek kalmadan kendi durumlarını hukuka uygun hale getirirler. Ama bu mücadeleyi hep beraber yapmamız lazım" diyerek herkese çağrıda bulundu. 



Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@