Fırtınadan Çatısı Uçan, Evi Hasar Görenlere Bakanlıktan Tadilat Parası 20.000 TL

Çok sayıda evin, işyerinin çatısı fırtınadan uçtu. Peki devletin bu tür afetler için sağladığı destek var mı? Ev tadilat desteği Aile Bakanlığı'ndan nasıl alınır? 20.000 TL limit kullanımı nasıl olur.

Emlak Haberleri 29.11.2021 - 17:19 29.11.2021 - 17:19 Mustafa Karagöz

Türkiye'nin çok büyük bir kısmında şiddetli lodos etkili oluyor. Çatılar uçtu, ağaçlar kökünden çıktı, işyerleri hasar gördü, binalardan kopan parçalar etrafa saçıldı. Bu durumları yaşayan ve hasar gören vatandaşlar ise devletin desteklerini merak ediyorlar. Doğal afet kapsamında sağlanan barınma yardımları ve kullanım şartlarını sizlerle paylaşıyoruz. 

20.000 TL TADİLAT PARASI EVİ HASAR GÖRENE 5.000 TL EŞYA PARASI

Zor durumda olan vatandaşlar için sağlanan desteklerin ilki 20.000 TL limite ulaşan tadilat parası. Tadilat parası ödemesinde evin sağlıksız durumda, kötü durumda  olması gerekir. Ayrıca ödemeler ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılır. 

Ev eşyası yardımı ise doğal afet kapsamında zarar gören vatandaşlara sağlanır. Doğal afet nedeniyle evi hasar gören ailelere Aile Bakanlığı 5.000 TL'ye kadar ev eşyası desteği sağlar. 

Barınma Yardımı Nedir? Hangi Şartlarla Alınır?

Söz konusu desteklerin ne olduğu ve nasıl alındığına dair Aile Bakanlığı bir açıklamada bulunarak şu bilgileri verdi. 

"Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır."

Barınma yardımı kapsamında tadilat desteği almak isteyen ailelerin aylık hane gelirlerinin net asgari ücretin 1/3’ünden az 2021 yılı için 852,53 TL olması gerek. Gelir şartını sağlayanlar daha sonra bakanlığın incelemesine tabi tutulacaklar. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelere destek sağlanacak. 

BAŞVURU FORMU DOLDURMAK İÇİN

20.000 TL tadilat parası yada 5.000 TL ev eşyası yardımı için başvuru yapacak olan vatandaşlar ilçe kaymakamlıkları bünyesinde yer alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvurularını yapabilecekler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@