Fitch Kredi Notu Düşürülen Türk Şirketleri Arasında Emlak Konut GYO'da Yer Aldı!

Fitch son dakika açıklaması yaparak 7 Türk şirketinin kredi notunu düşürmüştü. Kredi notu düşürülen Türk şirketleri arasında Emlak Konut GYO'da yer aldı.

Emlak Haberleri 21.02.2022 - 11:34 21.02.2022 - 11:34 Gülcan Özer

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı GYO kredi notu uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından düşürüldü. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Rating tarafından yapılan açıklama ile 7 Türk şirketinin kredi notunu düşürdü. Fitch bir önce yaptığı not güncellemesinde ise Türkiye'nin ülke kredi notu puanını düşürmüştü. 

Türkiye'nin kredi notu Fitch tarafından yüksek enflasyon, zayıf politika ve düşük dış likidite nedeni ile kırılganlıkların artması gerekçe gösterilerek düşürülmüş, krredi notu ‘BB-‘den ‘B+’ya düşürmüş, not görünümünü de ‘negatif’ olarak teyit edilmişti. Bu seferki not güncellemesi ise büyük şirketler tarafından yapıldı. 

EMLAK KONUT GYO KREDİ NOTU KAÇ OLDU?

Emlak Konut GYO, Fitch tarafından yapılan güncelleme sonrasında kredi notu düşen şirketler arasında yer aldı. Sözcü Gazetesi tarafından yapılan habere göre Emlak Konut'un yapılan güncelleme sonrasında uzun vadeli döviz cinsi kredi notu ‘BB-‘den ‘B+'ya düşürüldü. Emlak Konut not görünümü ise negatif olarak belirlendi. 

Emlak Konut ile beraber kredi notu düşen diğer şirketler ise OYAK, Türk Telekom, Turkcell ve Şişecam oldu. Bu şirketlerin kredi notu da Emlak Konut'ta olduğu gibi ‘BB-‘den ‘B+'ya düşürüldü. Arçelik'in döviz cinsi kredi notu ve kıdemli teminatsız notu ‘BB+'dan ‘BB'ye düşürüldü. Pegasus kredi notu ise BB- olarak teyit edilirken not görünümü ise negatife düşürüldü. Kredi notu güncellemeleri şirketlerin yurt dışından borç para alırken yapılan değerlendirmeleri açısından büyük önem taşıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@