Fitch Ratings Türkiye'nin Büyüme Tahmininde Sürpriz Değişiklik Yaptı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından yapılan son değerlendirmede Türkiye ekonomisi için büyüme tahmininde değişiklik yapıldı. 

Finans 16.09.2021 - 21:41 16.09.2021 - 21:45 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi ile alakalı olaran yabancı finans kuruluşlarınınj değerlendirmeleri ve tahminleri güncellenmeye devam ediliyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından  Küresel Ekonomik Görünüm raporu yayınlandı. Bu raporda Türkiye maddesinde Türkiye ekonomisine yönelik yeni değerlendirmelerde bulunuldu. 

KÜRESEL EKONOMİNİN BÜYÜME TAHMİNİ DÜŞÜRÜLDÜ 

Fitch Ratings tarafından yayınlanan Küresel Ekonomik Görünüm raporunda önemli veriler paylaşıldı. Küresel ekonominin 2021 yılı için daha önceden Fitch Ratings tarafından yapılan büyüme tahmininde değişiklik yapıldı. Haziran ayında yapılan tahminde küresel ekonominin yüzde 6,3 oranında büyüyeceği tahmin edilmişti. Yapılan son güncelleme ile küresel ekonominin 2021 yılı için büyüme tahmini yüzde 6'ya düşürüldü. 

Yayınlanan rapora göre küresel arz sıkıntılarının toparlanma hızını olumsuz etkilediğine vurgu yapıldı. Ayrıca dünyanın iki büyük ekonomisi olan ABD ve Çin ekonomilerine yönelik büyüme tahminleri de düşürüldü. Küresel değerlendirmeye göre Euro bölgesi, Türkiye, Polonya, Meksika, Rusya ve Güney Afrika ekonomilerinde büyüme tahminlerinin arttırıldığı bildirildi. 

TÜRKİYE'NİN BÜYÜME TAHMİNİ YÜKSELTİLDİ!

Türkiye ekonomisinin yeni büyüme tahmini de Fitch Ratings tarafından açıklandı. Buna göre 2021 yılı için Haziran ayında Fitch Ratings açıklamasına göre Türkiye ekonomisinin yüzde 7,9 büyüyeceği tahmin edilmişti. Yeni yayınlanan Küresel Ekonomik Görünüm raporunda ise Türkiye'nin 2021 yılı büyüme tahmini yüzde 9,2'ye yükseltildi. 

ABD VE ÇİN EKONOMİLERİ HIZ KESECEK

FİTCH Ratings tarafından yapılan son değerlendirmeye göre ABD ekonomisi ve Çin ekonomisi de büyüme hızında yavaşlama meydana gelecek. ABD ekonomisinin 2021 yılı büyüme tahmini yüzde 6,8'den yüzde 6,2'ye düşürüldü. Çin'in büyüme tahmini ise yüzde 8,4'ten yüzde 8,2'ye geriledi. 

Fitch Ratings tarafından yapılan genel değerlendirmeye göre 2021 yılında gelişmekte olan bazı ülkeler gelişmiş ülkelere göre daha hızlı büyüme kaydedecekler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@