Fitch Ratings'ten Türkiye Ekonomisi İçin Felaket Raporu! Yeni Bir Kur Şokuna Hazırlıklı Olun!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Merkez Bankası'nın faiz politikasını değerlendirerek yeni bir kur şokuna hazırlıklı olun uyarısında bulundu.

Finans 09.12.2021 - 19:04 09.12.2021 - 19:04 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi için çok sancılı geçen bir negatif süreç bütüm karamsarlığı ile devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Eylül, Ekim ve Kasım aylarında toplamda 400 baz faiz indirimi yapmasıyla politika faizi yüzde 19'dan yüzde 15'e indirilmesi Türk lirasının aşırı değer kaybetmesi ile sonuçlandı. Yaşanan bu gelişme finans piyasalarını karmaşık bir fiyatlama içerisinde bırakırken bundan sonra hangi gelişmelerin yaşanabileceğine dair yabancı finans kuruluşlarından yeni değerlendirmeler gelmeye devam ediyor.

BÜYÜK RİSKLER TÜRKİYE EKONOMİSİNİ KUŞATACAK

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Rating tarafından Türkiye ekonomisindeki son gelişmelere yönelik yeni bir araştırma raporu yayınlandı. Bu araştırma raporunda kıdemli ekonomistler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz politikasına dikkat çektiler. Yapılan değerlendirmeye göre Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam etmesi veya alışılmışın dışında önlemler alması durumunda makroekonomik istikrar açısından büyük riskler Türkiye ekonomisini kuşatacak. 2023 seçimlerine doğru bir sürecin başladığını duyuran Fitch Ratings bu seçimlerin piyasaları ne şekilde etkileyeceğini takip etmeyi sürdüreceklerini duyurdu. 

DÜNYADAKİ FAİZ ARTIRIMLARI TÜRKİYE EKONOMİSİNİ BASKILAYACAK

Fitch Ratings tarafından yapılan analizde faiz indirimlerinin büyük bir baskı yaratabileceğine dikkat çekilerek, "FED dahil olmak üzere gelişmiş ülkelerde merkez bankaları faiz artırımlarını gündeme almaya başladılar. Başta FED'in 25 baz puanlık faiz artırımı olmak üzere diğer merkez bankalarından da faiz artırımı kararları gelmesini bekliyoruz. Bu faiz artırımı kararları Türkiye gibi belirli pozisyonları olan ülkeleri çok derinden etkileyecektir. Türkiye ekonomisinde büyük bir baskı oluşacağını düşünüyoruz. Meydana gelecek faiz artırımlarına karşı en kırılgan ülke Türkiye olacaktır." ifadelerine yer verildi.

YENİ BİR KUR ŞOKUNA HAZIRLIKLI OLUN!

Türkiye'deki yüksek enflasyonla örtüşmeyen faiz indirimlerinin yansımalarının ağır olabileceği belirtilen Fitch Ratings araştırma raporunda, "Türkiye'de enflasyonun yükselmeye devam ettiği bir piyasa ortamında faiz indirimi ensturmanını kullanmak para politikasının kredibilitesini düşürüyor. Bundan dolayı da Türk lirası şiddetli baskılar altında kalıyor. Türkiye son yıllarda çok sayıda kur şoku ile karşı karşıya kaldı. Yeni bir kur şokunun da çok yakında gerçekleşebileceğini tahmin ediyoruz. Türkiye yeni bir kur şokuna hazırlıklı olmalı." şeklinde belirtildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@