Fitch'den Türk Bankaları İçin Sermaye Açıklaması! Kredi Hakkında Önemli Uyarı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'deki kamu bankalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Fitch, sermaye desteğini açıklarken kredi riski hakkında da uyardı.

Finans 01.03.2022 - 09:08 01.03.2022 - 09:08 Büşra Uluşen

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamada, sermaye artırımı yapan kamu bankaları ve sektörde yer alan bazı bankaların da sermaye artırımı yapması gerekebileceği belirtildi.

KAMU BANKALARINA RİSK UYARISI

Türkiye konulu düzenlenen webinar'da açıklamalar yapan Fitch Direktörü Lindsey Liddell, bankacılık sektöründe sermayelendirmenin, Türk Lirasında gelecekteki bir değer kaybı, kalitesinde zayıflama veya büyümeye duyarlı olacağını belirterek, büyümeyi sağlayacak yeterli destekleri olmayan bazı bankaların da sermayeye ihtiyaç duyabileceğini iletti. 

Fitch Direktörünün açıklamaları sonrasında, Türkiye Varlık Fonu üzerinden Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası'na ( TKYB) toplam 51 milyar liraya yakın bir sermaye desteği verilecek. 

Liddel, geçtiğimiz yıllarda kamu bankalarından kullanılan yüksek kredi büyümesi, belirsiz makroekonomik görünüm ve yapılandırılmış, büyük montanlı akın izleme kredilerinin, sektördeki kredi risklerini artırdığını belirtti. 

Öte yandan Fitch Kıdemli Direktörü Erich Arispe de, Haziran 2023 tarihinde yapılması beklenen seçimler öncesinde para politikasında ekstra bir gevşeme ve teşviklerin de risk yarattığının altını çizdi. 

Bu açıklamalar öncesinde Fitch önce Türkiye'nin ülke kredi notunu daha sonra da 6 Türk şirketinin kredi notunu düşürdüğünü duyurmuştu. Kredi notunun düşürme nedeni olarak ise enflasyonu öne sürmüştü. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@