Fiyatlar Yükseldi, Ev Almak Zorlaştı! Yeni Nesil İçin Ev Sahibi Olmak Hayal Oldu

Konut fiyatlarında yaşanan sert yükseliş ve kredi faiz oranlarındaki yukarı yönlü hareketlilik sonrasında ev sahibi olmak genç nesil için zorlaştı...

Emlak Haberleri 18.10.2021 - 08:16 18.10.2021 - 08:16 Gülcan Özer

Konut fiyatlarında yaşanan baş döndürücü yükseliş evi olanları sevindirirken ev sahibi olmak isteyen kişilerin ise üzülmesine neden oldu. Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş maaş ile kıyaslandığnıda ev sahibi olmayı daha da zorlaştırırken yeni nesil için "kiracılık" dönemi başlıyor. 

Koronavirüs salgınının dünyada yayılmaya başladığı 2019 senesinin başında önce düşen sonrasında ise büyük bir hızla yükselişe geçen konut fiyatları özellikle de 2020 senesinde adeta patlama yaşamıştı. Türkiye konut fiyatları endeksinde küresel piyasada fiyatların en çok arttığı ülke olarak ilk sırada yer almıştı. 

YENİ NESİL KİRACI MI OLACAK?

Yaşanan yükselişi değerlendiren Sınai Kalkınma Bankası Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “Önümüzdeki dönemde ev sahipliğinde azalma, kiracılıkta ise artış gözlemlenmesi beklenmektedir. Özellikle yeni kuşaklar için konut satın almak yerine kiralama öncelik kazanacaktır” diyerek yeni nesil için ev sahibi olmanın artan fiyatlarla daha da zorlaştığını dile getirdi. 

konut-fiyatalrı-en-olur

Küresel piyasalarda faiz artırımlarının yavaş yavaş başlayacağını belirten Maya bunun da konut fiyatlarındaki yükselişi sınırlayacağını belirterek talebin azaldığı dönemlerde inşaat sektöründeki sosyal konut üretiminin teşvik edilmesini ve stok artırımı yapılarak konut fiyatlarında bir dengeleme yaşanabileceğini belirterek "Kiralardaki artışa ilişkin yasal otoriteler tarafından sınırlamalar getirilmesi masadaki ilk seçenek olarak görülmektedir. Uzun vadeli ve sürdürülebilir bir çözüm için ise imar düzenlemelerinin yeniden gözden geçirilmesi, düşük maliyetli arsa üretimi, ofis fonksiyonlu yapıların konuta dönüştürülmesi gibi alternatifler düşünülebilir" dedi. 

KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Pandemi döneminde insanların zorunlu karantina nedeni ile yaşam tarzlarını değiştirmesi ile beraber konuta olan talebin artması ile beraber ev fiyatları büyük bir hızla yükselişe geçmişti. Kamu bankaları tarafından başlatılan düşük faizli konut kredisi kampanyası ile 2020 senesinin Haziran ayında ev fiyatlarında son derece sert bir yükseliş yaşanırken yine Türkiye'nin son dönemde yoğun mülteci göçü alması da konuta olan talebi, dolayısı ile de ev fiyatlarını yükseltti. 

Pandemi nedeni ile demir ve çimento başta olmak üzere pek çok emtia fiyatında yüzde 200'lere varan fiyat artışları yaşanması inşaat maliyet endeksini dolayısı ile de konut fiyatlarını yükseltmiş oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@