Flaş iddia! Özel bankalar Türkiye’ye engel mi oluyor?

Türkiye’nin askeri alanda büyük adımlar atmasını sağlayan savunma sanayisinde bazı özel bankaların engel olduğu iddia edildi.

GÜNDEM 18.08.2019 - 20:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Türkiye’nin askeri alanda büyük adımlar atmasını sağlayan savunma sanayisinde bazı özel bankaların engel olduğu iddia edildi.

Türkiye’de yurt dışından alınan askeri malzemeler son zamanlar yerli ve milli imkanlarla üretilmeye başlandı. Zor şartlarda da olsa Türkiye kendi savunma sanayisi ile dış güçlere karşı hız kesmeden mücadelesini sürdürüyor. Türkiye savunma sanayisini geliştirerek dış güçlere meydan okurken faiz indirimi sonrasında konut kredisi faiz indirimine sıcak bakmayan bankaların engel olduğu iddia edildi.ETİK BULMUYORLARMIŞ!Bazı özel bankaların, savunma sanayinde çok önemli hamleler atmak isteyen kurum ve kuruluşlara 'etik bulmuyoruz' diyerek teminat mektubu vermediği ortaya çıkması herkesi şaşırttı.Yılın ilk 5 ayında savunma sanayii yüzde 37 ile ihracatını en fazla artıran sektör oldu. Bu dönemde sektör ihracatı 1 milyar 74 milyon 424 bin dolara ulaşarak rekor kırdı. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, "Bu konuda gerçekten çok büyük sabır gerekiyor. Hedefimizi bu sene için 3 milyar doların üzerine koymak istiyoruz." ifadesini kullanmıştı.ÖZEL BANKALAR TÜRK FİRMALARINI İŞLEMLERİNİ ENGELLİYOR!Türkiye’nin gelişmesi için ellerinden geleni artlarına koymayan yerli ve milli Türk firmalarının son dönemlerde ülkemizde faaliyet gösteren özel sermayeli bankalarla ciddi sıkıntılar yaşadı öğrenildi. Bankaların, savunma sanayisindeki Türk firmaların işlemlerinde engeller ortaya çıkardıkları iddia edildi. Söz konusu bankaların, "Savunma sanayisine verilen desteği etik bulmuyoruz" bahanesiyle savunma sanayi firmalarına teminat mektubu vermedikleri belirtildi.Hatta bazı Avrupalı bankaların, Türkiye'de yaptıkları ortaklık protokollerinde "Savunma sanayine iş yapan firmaların kredi talepleri ancak yönetim kurulu kararı ile olacaktır" şeklinde şerh düştükleri ortaya çıktı.TEMİNAT MEKTUBU NEDİR?Resmi kurum ve kuruluşlar ile diğer tüzel ve gerçek kişilere hitaben, belirli bir işin veya hizmetin saptanan şartlar uyarınca ve belirli süreler içinde yerine getirileceği, aksi halde işi yüklenen tarafından tazminat olarak ödemesi gereken belirli bir tutarın, mektubu veren banka tarafından kayıtsız şartsız (gayrikabil-i rücu) ödeneceğinin garanti edilmesine ilişkin verilen mektuplara Teminat Mektubu denir.Basitçe, lehtarın muhataba karşı olan bir taahhüdünü garanti altına alan, lehtarın taahhüdünü yerine getirmediği durumlarda ise garantör sıfatıyla bankaya kayıtsız şartsız ödeme zorunluluğu getiren mektuplar olarak nitelenir.Teminat mektubu bir metin halinden oluşur. Metnin içerisinde ise yapılan işin o mektupta yazılan tutar kadar garanti olduğu belirtilir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@