Foça Fransız Tatil Köyü İhalesi Tartışmalara Neden Oldu

Uzun süredir boş olarak duran ve kentsel dönüşüm kapsamında tesisin yeniden turizme kazandırılması amacı ile gerçekleştirileceği duyurulan Foça Fransız Tatil Köyü ihalesi daha yapılmadan tartışmalara neden oldu. 

Kentsel Dönüşüm 29.05.2018 - 20:00 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Uzun süredir boş olarak duran ve kentsel dönüşüm kapsamında tesisin yeniden turizme kazandırılması amacı ile gerçekleştirileceği duyurulan Foça Fransız Tatil Köyü ihalesi daha yapılmadan tartışmalara neden oldu. 

Tatil Köyü Yerine Rezidans Yapılacak!Turizm imarlı bir alanda kurulu bulunması nedeni ile Foça'nın turizm gelirine büyük katkı sağlayacak olan Foça Fransız Tatil Köyü ihalesi ilk duyurulduğunda büyük sevinç yaratmıştı. Tesisin açılarak yerli ve yabancı turistin buraya akışını sağlayacak olması bölge halkının da ekonomik olarak rahatlamasını sağlayacak.Ancak ihale için belirlenen tutarın oldukça astronomik bir rakam olması bölgede hizmet veren turizmcileri kızdırdı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler söz konusu ihale için belirlenen rakamın 66 milyon lira olmasını eleştirerek yatırım maliyeti ile bu tutarın 115 milyon liraya çıkacağını söyleyerek 49 yıllığına bu alanın kiralanmasının maliyetini kurtaramayacağını iddia etti.İşler yapmış olduğu açıklamada Burada sağlık, kongre turizmi de yapamazsınız çünkü termal yok ve tesiste kapalı alan çok sınırlı. Ama belki merkezi yönetime yakın birtakım inşaat firmaları tıpkı Çeşme’de olduğu gibi turizm imarlı alana otelcilik yapacağız, deyip rezidans yapabilirler. Bu da o güzelim yeri turistten uzaklaştırır, yerlilerin rezidansı haline getirir. Dolayısıyla ne devlet vergi kazanır, ne istihdam yaratılır ne de döviz girişi. Bunun olabilmesi için ihale bedelinin mutlaka düşmesi gerekir.”  diyerek bölgeye rezidans dikilmesine kesinlikle izin vermeyeceklerini dile getirdi.Foça Fransız Tatil Köyü Nerede?İzmir'in ilçesi olan Foça'da yer alan Foça Fransız Tatil Köyü adresi İsmetpaşa Mahallesi, Mersinaki Mevkii olarak gösterilmektedir. Yani Fransız tatil köyü İzmir'in Foça ilçesinde yer almaktadır.Foça Fransız Tatil Köyü Neden Kapandı?Türkiye'nin ilk tatil köylerinden biri olan ve ilk açıldığı dönemde turizm geliri rekoru kıran Foça Fransız Tatil Köyü ne yazık ki bir süre sonra kapatılma kararı ile karşı karşıya kalmıştı.1967 yılında açılan, ve ilk dönem sadece Fransız turistlere hizmet vermesi nedeni ile Foça Fransız Tatil Köyü adı ile anılan tesis kapatıldığı tarih olan 2005 yılına kadar çalışmalarını sürdürmüştü. O döneme kadar çok kez el değiştiren ancak yüksek maliyetleri bir türlü karşılayamayan tesis ekonomik krize yenik düşerek kapatılmıştı. Tesisin yenileme maliyetlerinin yüksek olması da devir işlemlerini zorlaştırmıştı. Kaynak: emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@