Formül Açıklandı! Fiyatlar Ucuzken Düşük Faizli Krediyle İstediği Evi Almak İsteyenler..

Kendi evini almak isteyenler için hem düşük fiyat hem düşük faiz oranı seçenekleri aynı dönemde denk gelmiyor. Sektör içinden ev alacaklara bu konuda bir öneri geldi.

Emlak Haberleri 11.11.2021 - 17:12 11.11.2021 - 17:43 Mustafa KARAGÖZ

Konut kredisi maliyet oranları çok yüksek bantlarda yer almaya devam ediyor. Maliyetli kredi kullanmak istemeyenler bekleme sürecindeler. Ancak bu defa da konutlarda maliyetler yükseliyor. 

Ev almanın zorlaştığı bu dönemde ise vatandaşlar için farklı bir öneri geldi. KONUTDER Başkanı Altan Elmas yaptığı konuşmasında hem ev fiyatlarının artabileceğini söyledi hemde kendi tavsiyesini aktardı. 

KENDİ EVİNİ ALMAK İSTEYENLERE ÖNERİ GELDİ

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas konut sektörüne dair gelişmeleri geçtiğimiz günlerde aktarmıştı. Elmas yapmış olduğu konuşmasında konut sektöründe maliyet artışlarına dikkat çektiği konuşmasında fiyatların daha da artacağını söyledi.

Konutlarda fiyatların yüzde 60 ile yüzde 65'e kadar artabileceğini söyleyen Elmas, sektör içi maliyet kalemlerinden örnekler verdi. Demir fiyatları üzerinden bir örnek veren Elmas geçtiğimiz ay 7 bin 300 lira olan bir şey bugün 8 bin 300 lira dedi. KONUTDER Başkanı Elmas konutlarda fiyat artışların dönem dönem vatandaşlara yansıyacağını ifade ederek her ay için yüzde 5'lik bir oran verdi.

konut kredisi yapılandırma 2 kasım

YAPILANDIRMA ÖNERİSİ GELDİ

Konut fiyatlarının yükselebileceği bu dönemde vatandaşlara kredi çekip yapılandırma önerisinde bulunan KONUTDER Başkanı Elmas şu ifadeleri kullandı. 

"Bankadan kredi kullanıp 10 yıl vadeli, bir miktar faizler yüksek gelebilir ama 1,35 falan gibi; ama o 1'e düştüğü zaman konut fiyatları yüzde 30 artar. Doğru olanı şimdi alıp kullanıp belki 6 ay 1,37'den ödeyip, orada bir miktar maliyete razı olup, daha sonra faizler düştüğü zaman  faizi düşürme hakkı var tüketicinin."

konut kredisi yapılandırma 1 kasım

KONUT KREDİSİNDE YAPILANDIRMA NASIL YAPILIR?

Konut kredisi kullanacaklar için yapılandırma olanakları tamamen bankaların inisiyatifindedir. 

Bankalar faiz oranlarının yüksek olduğu dönemde konut kredisi kullanmış olan müşterilerine faizler düştüğü zaman yapılandırma imkanı sağlayabilirler. Bankalar kendi müşterilerinin yanı sıra farklı bankalardan kredi kullanmış olan müşterilerine de yapılandırma sağlarlar.

2020 yılı yaz döneminde yaşanan örneklerde İş Bankası yüksek faizle kredi kullanmış herkese yapılandırma sağlamıştı. İş Bankası o dönem yüzde 0.89 faiz oranı sağlamıştı. Ancak aynı dönemde politika faiz oranları düşüktü. Aynı dönem İNG Bank, Akbank gibi özel bankalar ile birlikte kamu bankaları da 0.99 faizle kredi yapılandırmaları yapmışlardı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@