Fransız Haber Ajansı Yazdı "Türk İnşaat Sektörü Çöküyor!"

Açıklanan verilerle konut satışlarında yavaşlama olduğu net bir şekilde ortaya çıkarken sektörü son aylarda yabancıların konut alımları ayakta tutuyor.

Emlak Haberleri 10.01.2019 - 17:25 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Açıklanan verilerle konut satışlarında yavaşlama olduğu net bir şekilde ortaya çıkarken sektörü son aylarda yabancıların konut alımları ayakta tutuyor.

Yükselen konut kredisi faiz oranları ev almak isteyen kişilerin beklemede kalmasına neden olurken mevduat faiz oranları ile elinde nakit para olan kişilerin konut yatırımı yapmak yerine paralarını faize yatırmalarına neden oluyor. Türk İnşaat Sektörü Krizde! BBC Türkçe tarafından yapılan habere göre Fransız haber ajansı AFP "Sarot Grubu Başkan Yardımcısı Mezher Yerdelen, 200 milyon dolarlık proje kapsamında bazı müşterilerin satın aldıkları evlerin parasını ödememeleri nedeniyle konkordato başvurusu yaptığını, bugüne kadar projeye 100 milyon dolar harcandığını söylüyor.Fiyatları 400 ile 500 bin dolar arasında değişen evlerden 351'i Arap yatırımcılara satılmıştı. Yerdelen, körfez ülkelerindeki müşterilerinin petrol fiyatlarındaki düşüşten, kendilerininse Türkiye'deki ekonomik dalgalanmaların inşaat maliyetini artırmasından etkilendiğini söylüyor.İflas kararı hakkındaki tartışmalara rağmen Yerdelen satışlara devam etmeyi ve sitenin açılışını Ekim 2019'da gerçekleştirmeyi umuyor. Türkiye'nin dört bir yanına yayılan bitmemiş ve boş inşaat projeleri, ülkedeki inşaat sektörünün ve ekonominin kendini içinde bulduğu soruları gösteriyor.İnşaat sektörü Erdoğan 2003'te iktidara geldikten sonra Türk ekonomisinin büyüme motoru olmuştu. Fakat sektör 2018'in üçüncü çeyreğinde yıllık yüzde 5,3 küçüldü" iddialarının yer aldığı bir makale kaleme aldı. İddialar inşaat sektöründe büyük yankı buldu. Konkordato İlan Eden Her 4 Şirketten 3 Tanesi İnşaat Şirketi! Makaleyi değerlendiren İzmir Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden Doç. Dr. Alper Duman "Ülkede konkordato veya iflas başvurusunda bulunan şirketlerin dörtte üçü inşaat şirketi' diyor. Duman 'İster emlak balonu, ister inşaat balonu diyelim, ortada bir balon var" açıklaması ile Fransız haber ajansının iddialarını doğruladı. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@