Futbolculara Vergi Şoku! Türkiye Artık Futbolcular İçin Vergi Cenneti Değil

Türkiye, futbolcular için vergi cenneti olmaktan çıkıyor. Gelir vergisi beyannamesi ile futbolcuların yüklü ödeme yapması söz konusu olacak.

Finans 19.03.2022 - 15:43 19.03.2022 - 16:03 Büşra Uluşen

Mart ayının gelmesiyle beraber yıllık gelir vergisi beyannamesi verecek miyiz? Vermeyecek miyiz? Diye sorular yağmur gibi yağmakta olup bunlardan bir grupta sporcu grubundan yani futbolculardan gelmektedir. Beraber durumu değerlendirelim ve Türkiye’nin futbolcular için artık neden vergi cenneti olmadığını anlatalım.

Türkiye’de ve dünyada, futbol mesleği geçlerin hem popüler olmasını hem de yüksek paralar kazanmasını sağlayan bir meslek grubu. Uzun yıllar boyunca Türkiye’de futbolcuların kazandığı paralar için herhangi bir yere bir bildirim veya beyanname vermeden daha doğrusu vergi ödemeden gelir elde ettiklerini gördük. Sadece bağlı olduğu kulüp tarafından anlaştıkları ücretin oranında tevkifat(stopaj) yapılıp ilgili kulüp tarafından beyan ediliyordu hepsi bu kadar. Peki şimdi ne oldu?

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun geçici 72.maddesi ile ilk aşamada futbolcuya bağlı olduğu kulüp tarafından ödeme yapılırken kaynakta kesilen bu ’lik vergi %20’ye çıkarıldı. Örneğin Beşiktaş kulübü net 1.000.000 TL ücret üzerinden anlaştığı oyuncusu için bu net tutarı önce brüte çevirecek yani 1.250.000 TL (1.000.000/0,80) ve 1.250.000 TL nin %20 si olan 250.000 TL yi futbolcu adına tevkifat(stopaj ) yaparak vergi dairesine  muhtasar beyanname ile beyan edip ödediğinde futbolcu için yeterli olmakta ve başkaca bir şey yapmasına gerek bulunmamakta idi.

01.01.2020 tarihinden itibaren artık futbolcuların elde ettikleri gelirler için belirli şartlar oluşmuşsa yıllık beyanname vermeleri gerekiyor. 2021 yılında futbolcunun kulübünden aldığı ücret toplamı 650.000 TL yi aşıyor ise içinde bulunduğumuz Mart ayı sonuna kadar futbolcunun yıllı gelir vergisi beyannamesi vermesi gerekiyor. Pek çok sporcu bu durumun farkında değil yazımızda futbolculara yönelik olarak açıklama yapsakta tüm sporcuların 2021 yılında bağlı oldukları kulüplerden aldıkları ücretleri toplamı 650.000 TL yi aşıyor ise içinde bulunduğumuz mart ayı içerisinde mutlaka yıllık gelir vergisi beyannamelerini vermeleri gerekiyor aksi durumda cezalı tarhiyatlarla karşılaşabilirler. 

Bu sporcular bir tek şartla 2022 mart ayında yıllık gelir vergisi beyannamesini vermeyecekler, o şart ise kulüpleri ile aralarında imzaladıkları sözleşmenin 01.11.2019 tarihinden önce olması. Yani bu tarihten önce sporcu ile kulüp arasında yapılan sözleşmelerde eski hükümler uygulanacak ve yapılan tevkifat(stopaj) nihai vergilendirme olacak ve futbolcu veya sporcu 2022 yılı mart ayı sonuna kadar elde ettiği ücret tutarına bakılmaksızın beyanname vermeyecek ancak 01.11.2019 tarihinden sonra düzenlenen sözleşmeler için elde edilen ücret tutarı 2021 yılı için 650.000 TL yi geçiyor ise yıllık beyanname ile beyan edilecek.

Sporcuların fazla telaşlanmasına gerek yok çünkü kulübün tevkifat yoluyla kestiği vergiler hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilebilecek. Değerli sporcular gelirlerinizi doğru beyan edin cezalı durumlarla karşılaşmayın. Büyük önder ATATÜRK’ün de dediği gibi; “ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” düsturu ile hareket edelim gelir elde ediyorsak vergimizi ödeyelim…                        

EMLAK365.COM ÖZEL HABERİ / ORHAN BAYTEKİN VERGİ BAŞMÜFETTİŞİ

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@