Gabari Ölçüsü Nedir?

Gabari bir ölçü sistemi olup ilgili materyalde, eşyada ya da binada kullanılması gereken ölçüleri belirten bir sistemdir. Peki, gabari ölçüsü nedir?

EMLAK TERİMLERİ 13.07.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Gabari bir ölçü sistemi olup ilgili materyalde, eşyada ya da binada kullanılması gereken ölçüleri belirten bir sistemdir. Peki, gabari ölçüsü nedir?

Gabari, emlak sektöründe sıklıkla kullanılan bir terim olup ölçü anlamı taşımaktadır. İnşaat sektöründe kullanılan bir terimdir ve inşaat ögesinin düzenini göstermektedir. Yapısal anlamda kullanılan bir terim olan gabari, nesnelerin asıl ölçülerini belirtmek amacı ile kullanılmaktadır.Gabarinin ölçümleri kullanılacağı alana göre farklılık göstermektedir. Ölçümlerin boyutları ilgili kurumlar tarafından düzenlemekte olup genellikle belediye gibi kamu kurumları tarafından belirlenmektedir. Gabari sınırlaması uzunluk ve genişlik olarak iki gruba ayrılmakta olup bu ölçümlere bağlı olarak gerekli düzenlemeler yapılmaktadır. Gabari Ölçüsü Nedir?Gabari ölçüsü, sıklıkla kamu kurumları tarafından belirlenmektedir. İnşaat ve emlak sektöründe sıklıkla kullanılan bir terimdir. Yapılacak olan binaların yüksekliğinin ayarlanmasını sağlayan ve yasalara uygun olarak inşa edilmesine neden olan bir ölçü birimidir.Gabari hesabı kamu kurumunun belirlediği ölçek ile hesaplanmaktadır. Gabari ölçüsüne bağlı olarak yapılacak olan binanın kat sayısı hesaplanmakta ve maksimum sınır öğrenilmiş olmaktadır.Gabari ölçüleri ilgili belediyeler tarafından belirlenmekte ve inşa sırasında ilgili firmalara verilmektedir. Her inşaat firması gabari ölçülerine uymak ile yükümlü olup uymadıkları takdirde gabari ölçüsünün üstüne çıkılır ise yıkım işlemleri yapılmak zorunda kalınacaktır. Gabari Nedir? Gabari kelimesi inşaat firmalarında sıklıkla karşılaşılan bir terimdir. İnşaat sırasında arsanın, yapının ya da emlak ögesinin yüksekliğinin belirlenmesinde önemli bir rolü bulunmaktadır. Gabari, emlak sözlüğünde sıklıkla karşılaşılan bir terim olup binaların yasal boyutlarda yapıldığını ifade etmektedir.Gabari hesabının yapılmasında emsal değeri ve arsa boyutları göz önünde bulundurulmaktadır. Yapılan hesaba çatı ölçüsü ile birlikte kamu kurumu tarafından belirlenen gabari ölçüsü eklenmekte ve bir binanın boyutunun üst sınırı ortaya çıkmaktadır.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@