GABORAS Gayrimenkul Borsası Trilyonlarca Liralık Ekonomik Kaynak Oluşturacak

Türkiye'nin dev projesi GABORAS üzerinde çalışmalar devam ederken hem sürecin ilerleyişi hem de sistem hayata girince ortaya çıkacak ekonomik değerin ele alındığı özel bir çalıştay düzenlendi.

Emlak Haberleri 04.02.2019 - 09:30 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Türkiye'nin dev projesi GABORAS üzerinde çalışmalar devam ederken hem sürecin ilerleyişi hem de sistem hayata girince ortaya çıkacak ekonomik değerin ele alındığı özel bir çalıştay düzenlendi.

Milli yazılım kullanılarak üretilen GABORAS (Gayrimenkul Kıymetler Borsası A.Ş.) hakkında TVF ve MÜSİAD iş birliğinde özel bir çalıştay düzenlendi. Geniş Kapsamlı Çalıştay Çok Verimli Geçti Düzenlenen çalıştaya Takasbank Genel Müdürü Mahmut Kayacık, Takasbank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Elibol, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gönen, KT Portföy Genel Müdürü Tayfun Özkan, BYY Finans Kurucusu Bekir Yener Yıldırım, INFINA Genel Müdür Yardımcısı Barış Çakmak, Ekol Gayrimenkul Değerleme Yöneticisi Deniz Aslan, Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Özelmacıklı, Cushman & Wakefield Yöneticisi Tuğra Gönden, DAP Yapı Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Yıldız, EMA Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Yunus Emre Ekşi, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu ve heyet temsilcileri katıldı.Katılımcılar GABORAS'ı Değerlendirdi Çalıştayın ardından değerlendirmede bulunan katılımcılar yeni sistem hakkında açıklamalarda bulundu. TVF Genel Müdür Yardımcısı Mithat Bülent Özmen, "Türkiye merkezli gayrimenkul borsasının kurulması vizyonu, ülkemiz açısından trilyonlarca liralık menkul değer hacmi oluşturacaktır." açıklamasında bulundu. GABORAS Yönetim Kurulu Baş Danışmanı Lütfi Altun "Bunun eksik tarafı kamudaki statik verilerdir. Bürokraside kilitli ve çoğu güncel olmayan, paylaşılmayan sağlıksız veriler, piyasa verileriyle örtüşmemektedir. Bugün ülkede bir sıkıntı var dersek bunun temelinde kamu verisi ve bilgisini paylaşımdaki belirsizlik yatmaktadır.Bugün aynı taşınmaza 10 farklı fiyat öngören veri karmaşası, güven ortamını hem içeride hem dışarıda sarsmaktadır. Bu durum gayrimenkul sermaye birikiminin el değiştirmesine, ihraç olmasına fırsat vermemektedir. Satıcı da olsanız, alıcı da olsanız aynı taşınmaz için farklı farklı değerler görüyorsunuz. Bu sizin duraksamanıza ve aldatılıyor muyum hissi yaşamanıza neden olmaktadır. Her yıl tapuda milyonlarca işlem yapılmaktadır."dedi. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@