Garanti Bankası ve Türk Telekom Siber Saldırı Açıklaması Yaptı, Garanti Neden Çöktü?

Dün uzun saatler boyunca Garanti Bankası internet sitesi, mobil şube ve cepbank işlemleri yapılamazken Garanti Bankası POS cihazları da çalışmamıştı.

GÜNDEM 28.10.2019 - 09:29 15.07.2021 - 00:12 SERHATMEDYA

Dün uzun saatler boyunca Garanti Bankası internet sitesi, mobil şube ve cepbank işlemleri yapılamazken Garanti Bankası POS cihazları da çalışmamıştı. Konu hakkında beklenen açıklama geldi. Siber saldırı mı yaşandı?

Türkiye'nin en büyük özel bankaları arasında yer alan Garanti Bankası dün yoğun bir siber sadırıya maruz kaldı. Büyük bir saldırı atağı ile karşı karşıya kalan Garanti Bankası üzerinden Türk Telekom ve Turkcell'e de saldırı girişiminde bulunuldu. Türk Telekom "Siber Güvenlik Uzmanları İş Başında!"Siber saldırı iddialarını doğrulayan Türk Telekom siber güvenilk uzmanlarının iş başında olduğunu belirterek “Dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği siber saldırılardan birini biz de ülkemizdeki bazı kuruluşlara yönelik olarak yaşamak durumunda kaldık.Saldırı, Türkiye’nin bilgi, iletişim ve teknoloji şirketi Türk Telekom’un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları tarafından zamanında müdahale edilerek durdurulmuştur. Ülkemizin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan şirketimizin aldığı önlemlerle yurt içi ve yurt dışı internet trafiği herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeksizin normal seyrinde devam etmektedir.Diğer operatör ve servis sağlayıcılarını da etkilemiş olan saldırıya karşı bu kuruluşlar da bildiğimiz kadarıyla gereken çalışmaları yürütmektedirler. Benzer durumlar her zaman olabilir. Önemli olan buna karşı hazırlıklı olmaktır. Türk Telekom’un her türden saldırıya karşı savunma sistemi sağlamdır. Vatandaşlarımızın iletişim teknolojilerinden huzur içinde yararlanması birinci önceliğimizdir" denildi. Garanti Bankası Çöktü, Banka Özür Mesajı Yayımladı! Garanti Bankası ise mağdur olan müşterilerinden özür dileyerek "Dijital hizmetlerimize yönelik yoğun internet trafiği nedeniyle dijital kanallarımızda erişim sıkıntısı yaşamaktayız. İnternet servis sağlayıcılarımızla beraber sorunu gidermek için çalışıyoruz. Müşterilerimizin yaşadığı mağduriyet için özür dileriz" açıklamasını yaptı. 

Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@