Garanti BBVA Genel Müdürü Baştuğ'dan Son Dakika Kredi Açıklaması Geldi!

BDDK tarafından yapılan yeni düzenleme ile ihtiyaç kredisi vadesi düşürülmüştü. Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Finans 21.09.2021 - 17:07 21.09.2021 - 17:08 Gülcan Özer

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından yapılan son dakika açıklaması ile beklenildiği üzere banka kredilerinde vade konusunda düzenlemeye gidilmişti. Yapılan müdahale sonrasında bireysel kredilerde 50 bin lira ve üstü kredi paketlerinde vade sınırı 36 aydan 24 aya çekilmişti. 

Yapılan müdahaleyi değerlendiren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ bu hamle sonrasında sadece ilk günde kredi hacminde yüzde 10 oranında daralma yaşandığını belirterek diğer hamlelerin ise bankacılık sektörü açısından olumlu bulduklarını söyledi. 

İHTİYAÇ KREDİSİ VADESİ 36 AYDAN 24 AYA ÇEKİLDİ, KREDİ TALEBİ YÜZDE 10 AZALDI! 

Vatandaşın son dönemde sık sık banka kredilerine yönelmesi ve yükselen faiz oranlarına rağmen ihtiyaç kredisi talebinde düşüş yaşanmaması nedeniyle BDDK yeni bir müdahalede daha bulunmuş, ihtiyaç kredisinde vade sınırını 36 aydan 24 aya çektiğini açıklamıştı. Yapılan müdahaleyi değerlendiren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ kredi vadesinin 24 ay ile sınırlandırılması sonrasında ihtiyaç kredisi taleplerinde aynı gün yüzde 10 oranında düşüş yaşandığını söyledi. 

Bankaların sermaye konusunda bir sıkıntı yaşamadıklarını belirten Baştuğ "Sektör sermaye yönünden oldukça sağlıklı. Sektör ortalaması yüzde 17’ler ve üzerinde. Bunun minimum olması gereken yerin 12’ler olduğunu düşünürseniz hâlâ Türkiye’de bankaların sermayelerinin yeterli olduğunu ve bununla alakalı önümüzdeki dönem ihtiyaç duyulacak büyümeyi bankaların rahatlıkla karşılayabileceğini düşünüyorum" dedi. 

kredi talebi düştü

TAKİPTEKİ KREDİ UYGULAMASI SONA ERDİ! 

BDDK tarafından yayımlanan açıklama metninde kredi vadelerinde yapılan düzenlemenin yanı sıra takipteki krediler için yapılan uygulamanın da sona erdirilmesini değerlendiren Baştuğ bu kararı yerinde ve doğru bulduklarını dile getirdi. Baştuğ bankacılık sektörünün sürekli olarak bu yükü taşımasının mümkün olmadığını belirterek zaten söz konusu uygulamanın koronavirüs salgını nedeni ile getirildiğini ve o şartlar için, o günün ihtiyaçlarına yönelik olarak uygulamaya alınmış olduğunu hatırlattı. 

MERKEZ BANKASI ZORUNLU KARŞILIK ORANI MÜDAHALESİ BANKALARI NASIL ETKİLEYECEK?

Dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeniyle Merkez Bankası tarafından hayata geçirilen zorunlu karşılık oranı müdahalesini de değerlendiren Baştuğ “Artık sektörde yabancı para bilanço çok farklı bir yere geldi. 250 milyar dolara yakın döviz mevduatı, 125 milyar dolar döviz cinsinden kredi var" diyerek bankalarda döviz boluluğu yaşandığını, bu nedenle de zorunlu karşılık oranları için transfer yapmanın bankalar üzerinde negatif bir etki yaratmayacağını dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@