Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir, Ne İş Yaparlar, Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı nedir, nasıl olunur, ne iş yapar? Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olan kişiler nerelerde çalışırlar, maaşları ne kadardır?

Emlak Haberleri 13.09.2021 - 04:00 13.09.2021 - 04:00 Engin Uzunoğlu

Gayrimenkul sektöründe yer alan mesleklerden birisi olan Gayrimenkul Değerleme Uzmanı ile alakalı olarak araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Gayrimenkul Değerleme Uzmanı nedir, nasıl olunur? Gayrimenkul değerleme uzmanlarının görevleri nelerdir, be iş yaparlar, ne kadar maaş alırlar? 

GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANI NEDİR?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olarak çalışanlar bir gayrimenkulün veya bir gayrimenkul projesinin değerlenemesini yapan kişidir. Gayrimenkul Değerleme Uzmanları bu alanda faaliyet gösteren şirketlerle bir çalışma yapmaktadır. Bu şirketler kişilerle sözleşme yaparak bu kişilerin sahipleri oldukları gayrimenkullerin değerlemelerini yapmaktadırlar. 

GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANI NASIL ÇALIŞIR?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olarak çalışanların çok kapsamlı sorumluluk alanları bulunmaktadır. Bu uzmanlar konutların veya diğer yapıların piyasa değerlerini tespit ederek raporlandırırlar. Gayrimenkul ile alakalı tüm hukuki süreçler hakkında bilgi sahibidirler. Bir gayrimenkulün değerlemesi yapılırken çok kapsamlı araştırma içerisine girerler. Örneğin bir konut için gayrimenkul değerlemesi yapılıyorsa konutun inşaasında kullanılan malzemeden bulunduğu muhite kadar piyasaya hakimdirler. 

NASIL GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANI OLUNUR?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olarak görev yapmak oldukça itibarlı bir meslektir. Bunun için de gayrimenkul değerleme uzmanı olmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazladır. Öncelikle gayrimenkul değerleme uzmanları eğitim şartlarını yerine getirmelidirler.

Üniversitelerin lisans bölümlerinden olan inşaat mühendisliği, mimarlık, iktisat, işletme, şehir planlama gibi programlardan mezun olunması gerekmektedir. Bu lisans programlarından mezun olanlar SPK tarafından açılan Değerleme Uzmanlığı Sınavına girerler. Bu sınavı başarı ile geçenler gayrimenkul değerleme uzmanı olabilirler.

GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANI MAAŞLARI KAÇ LİRADIR?

Gayrimenkul değerleme uzmanı olarak çalışanların maaşları da merak ediliyor. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de deneyim oldukça önemlidir. Bundan dolayı da deneyimsiz gayrimenkul değerleme uzmanları asgari ücret ile işe başlarlar. Tecrübe kazandıkça gayrimenkul değerleme uzmanlarının maaşları artmaktadır. 10 yıllık tecrübeye sahip gayrimenkul değerleme uzmanları ortalama 6 Bin TL maaş almaktadırlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@