Gayrimenkul dolandırıcıları level atladı! Kapora dolandırıcılığının ardından figüran tuttular!

Gayrimenkul sektöründe gerçek satıcı ve alıcılarının yanı sıra gerçek satıcıların isimlerini, kimlik bilgilerini kullanarak vatandaşları dolandıran bir çete de var.

EMLAK HABERLERİ 20.07.2019 - 17:45 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Gayrimenkul sektöründe gerçek satıcı ve alıcılarının yanı sıra gerçek satıcıların isimlerini, kimlik bilgilerini kullanarak vatandaşları dolandıran bir çete de var. Gayrimenkul sektöründeki bu dolandırıcılar işlerini o kadar profesyonel yapıyorlar ki vatandaşların inanmaması adeta imkansız olduğunu emlak komisyoncusu ve mülk bilirkişisi İsa Demir önemli bilgiler vererek uyarıda bulundu.

Her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de dolandırıcılar vatandaşları dolandırarak kolay yoldan para kazanmanın derdine düşüyor. Diğer sektörlerde olan dolandırıcılar yakayı ele verirken gayrimenkul ve emlak sektöründe olan dolandırıcılar geliştirdikleri tekniklerle vatandaşı ağına düşürerek kolayca kandırabiliyor.YEREL FİRMALAR GAYRİMENKULÜN SAHİBİNİ VE HİKAYESİNİ BİLİRDolandırıcıların ağına düşmemek ve gerçek alıcı ve satıcılarla iş yaparak yatırım yapmak isteyenleri emlak komisyoncusu ve mülk bilirkişisi İsa Demir kaleme aldığı bir yazıyla duyurdu. Demir yazısında, emlak sektöründe olan dolandırıcıların çok profesyonel olduğunu bunlara karşı vatandaşın uyanık olması gerektiğini ifade ederek, “Gayrimenkul alıcı ve satıcıları yerel ve itibarlı firmalar ile çalışırsa bu tür sıkıntılı durumlarla karşılaşmazlar. Çünkü yerel firmalar gayrimenkulün geçmişini, sahibini, yani hikayesini bilir.” diyerek çeşitli uyarılarda bulundu.PROFESYONELCE DOLANDIRIYORLAREmlak komisyoncusu ve mülk bilirkişisi İsa Demir, vatandaşları gayrimenkul dolandırıcılarına karşı uyanık olmaları gerektiğini ve satış ve alım yapılacak mülk için dikkatli olunması gerektiğini ifade ederek, “Profesyonel bir ekip tarafından, figüran kullanılarak birçok alıcı büyük meblağlar dolandırıldı. Figüranlar yakalanmasına rağmen çete çökertilemedi. Tapu, kadastro, belediye, nüfus müdürlüğü gibi kurumları çok iyi tanıyan, çalışma esaslarını bilen bu çetenin; kurum içinden rahatça bilgi aldığını düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.KAPORA HIRSIZLIĞINDAN SONRA FİGÜRANLIĞA BAŞLADILARDolandırıcıların en çok tercih ettiği gayrimenkullerin işlem görmemiş, alınıp satılmamış gayrimenkuller olduğunu belirten Demir, bu gayrimenkuller arasından da yaşlı, yerel piyasada pek tanınmayan, gayrimenkulün olduğu bölgenin dışında yaşayanların tercih edildiğini dile getirerek, “Gayrimenkul sektörü ile fazla ilişkisi olmayan bu kişilerin arsa-arazilerini el altından uygun fiyata satılığa çıkartıp, gayrimenkule acil satılık havası verip,  alıcı buluyorlar ve yüksek miktarda kapora çarpıyorlar ve kaporayı alıp ortadan kayboluyorlar. Kapora hırsızlığı duyulup bu olay piyasada dillenmeye başlayınca aynı sahtekarlar taktik değiştiriyorlar. Bu sefer kurban olarak belirledikleri gayrimenkulün sahibine benzeyen, aynı yaşlarda bir figüran ile yeni kimlik çıkartarak kamu kurumlarında işlem yapmaya başlıyorlar.” dedi.YEREL VE İTİBARLI FİRMALARLA ÇALIŞINSon zamanlarda yaşanan bu dolandırıcılık hikayelerinin çoğalmasından dolayı vatandaşların gayrimenkul alıcı ve satıcıların yerel ve itibarlı firmalar ile çalışması gerektiğini savunan Demir, bu tür dolandırıcılık durumlarıyla karşılaşılmayacağını ama ve lakin piyasayı bilmeden alım satım yapılmaya çalışıldığı takdirde bu dolandırıcıların ağına kolay düşüleceğini ifade etti.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@