Gayrimenkul Nedir?

Gayrimenkul kelimesi emlak terimleri arasında yer almakta olup yapıların anlatılması sırasında kullanılmaktadır. Peki, gayrimenkul nedir?

EMLAK TERİMLERİ 06.07.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Gayrimenkul kelimesi emlak terimleri arasında yer almakta olup yapıların anlatılması sırasında kullanılmaktadır. Peki, gayrimenkul nedir?

Gayrimenkul kelimesi sıklıkla inşaat sektöründe kullanılmakta olup inşaat terminolojisine girmekte olan bir kelimedir. Gayrimenkul kelimesi taşınmaz anlamına gelmekte olup Türkçe bir sözcük değildir.Arapçaya dayanan bu kelime, inşaat sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Taşınmaz mal, taşınmaz yapı, taşınmaz varlık anlamlarına gelen gayrimenkul kelimesi emlak sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. Gayrimenkul kelimesi aynı zamanda değerli olan taşınmaz varlıklara işaret etmektedir.Taşınmaz ve değerli olan tüm mal varlıklarına gayrimenkul ismi verilmektedir. Gayrimenkul ve menkul olmak üzere 2 farklı kategori bulunmaktadır. Menkul Nedir? Menkul kelimesi değerli olan tüm mallara verilen isimdir. Otomobillerden uçaklara kadar her bir taşıt menkul olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca hisse senedi ve döviz gibi unsurlar da menkul olarak değerlendirilmektedir. Gayrimenkul kelimesinin ise farklı bir anlamı mevcuttur ancak menkul ve gayrimenkul kelimeleri sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır. Gayrimenkul Nedir?Gayrimenkul ile menkul arasındaki en önemli fark ise gayrimenkul olarak nitelendirilen varlıkların taşınmaz olmasıdır. Taşınmaz ve değerli olan her bir yapı gayrimenkul olarak değerlendirilebilmektedir.Gayrimenkuller genellikle inşaat ve emlak sektöründeki mülkleri anlatmak amacı ile kullanılmaktadır. Gayrimenkul mal olarak nitelendirilen varlıklar ise inşaat sektörüne dahil olan tüm yapılar bu duruma dahil edilmektedir. Gayrimenkul Mallar Nedir? Gayrimenkul mallar taşınmaz varlıklara verilen isimdir. Gayrimenkul mallar; arsa, bina, yapı ve bunun gibi unsurları içermektedir. Gayrimenkul emlak sektöründe sıklıkla kullanılan bir terim olup daireler ve konut tiplerinin hepsi gayrimenkul malları ortaya çıkarmaktadır.Gayrimenkul mallar değerli, paha biçilebilen ve oldukça yüksek tutarlar ile kiralama ve satımı yapılan taşınmaz varlıklara verilen genel bir isimdir. Gayrimenkul kelimesi emlak sektörüne ait terminolojik kelimelerden biridir.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@