Gayrimenkul Şeffaflık Endeksi 2018 Verileri Açıklandı

Dünyanın en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri olan JLL tarafından hazırlanan "Gayrimenkul Şeffaflık Endeksi 2018" verileri açıklandı.

Emlak Haberleri 05.07.2018 - 14:01 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Dünyanın en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri olan JLL tarafından hazırlanan "Gayrimenkul Şeffaflık Endeksi 2018" verileri açıklandı.

Açıklanan verilere göre Türkiye sıralamadaki yerini yükseltti. Sadece 100 ülkenin girebildiği listede birinciliği İngiltere elde etti. İngiltere'nin ardından Avustralya ikinci olurken Amerika ise il üçe giren son ülke oldu. İlk 10 İçine Giren Ülkeler "Yüksek Derecede Şeffaf" Olarak Kabul EdiliyorGayrimenkul Şeffaflık Endeksi verilerinde ilk 11 içerisine giren ülkeler yüksek derecede şeffaf ülkeler olarak isimlendiriliyor. Türkiye 2017 yılında açıklanan listede 44. sırada yer alırken bu sene yayımlanan son raporda ise 3 sıra birden yükselerek 41. basamakta kendisine yer buldu. 33. sıradan başlayarak 60. sıraya kadar ilerleyen basamaklarda yer alan ülkeler yarı saydam ülkeler olarak isimlendiriliyor ve Türkiye yer aldığı 41. basamak ile bu ülkelerin arasında yer alıyor. Komşu ülkemiz olan Yunanistan listede 43. sırada kendisine yer bulurken dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan Çin ise önümüzde 33. basamakta kendisine yer bulabildi. Gayrimenkulde Şeffaflık Listesi Yabancı Yatırımcılar İçin Büyük Önem Taşıyor JLL tarafından her sene açıklanan Gayrimenkul Şeffaflık Endeksi verileri 100 ülke ve 150 şehirde yapılan incelemeler sonucunda belirleniyor. Liste uluslararası gayrimenkul sektöründe gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yabancıların karar verirken referans aldıkları önemli verilerden biri olarak kabul ediliyor. Ülkenin gayrimenkul satışları konusunda yatırımcıya güven vermesi açısından bu veri büyük önem taşıyor. JLL yaklaşık 20 senedir bu listeyi hazırlayarak yayımlıyor. Liste belirlenirken yeşil bina sertifikaları, kurumsal yönetişim, yabancı gayrimenkul yatırım oranı ve veri güvenliği gibi farklı pek çok kriter göz önünde bulunduruluyor. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@