Gayrimenkul Sektörü 2022 Yılında Gözünü Yeni Rekorlara Dikti!

2021'de ekonomide yaşanan dalgalanmaya rağmen başarılı bir performans sergileyen gayrimenkul ve konut sektörü gözünü 2022 yılına çevirdi. 2022'de konut fiyatları ne olur, ev fiyatları düşecek mi?

Emlak Haberleri 03.01.2022 - 07:30 03.01.2022 - 07:30 Gülcan Özer

2021 senesini pandemi, ekonomide yaşanan dalgalanma, döviz kurlarındaki sert yükseliş, enflasyon rakamlarındaki artış, inşaat maliyet endeksi krizi, konut fiyatlarına gelen rekor zamlarla atlatan gayrimenkul sektörü gözünü 2022 yılına çevirdi. Özellikle de yılın son döneminde kamu bankaları tarafından konut kredisi faiz oranları için yapılan indirimler sektörün rahat nefes almasını sağlarken yeni yılda konut arzının artması hedefleniyor. 

Hatırlanacağı üzere 2021 senesinde artan inşaat maliyet endeksi nedeni ile pek çok konut projesi raflara kaldırılmış, planlanan lansman çalışmaları ertelenmişti. Konut arzının kısılması ve konuta olan talebin artması nedeni ile ise satılık ve kiralık ev fiyatları için rekor zamlar açıklanmış, vatandaş büyük bir barınma krizi ile karşı karışya kalmıştı. 

2022'DE KONUT FİYATLARI NE OLUR, SATILIK VE KİRALIK EV FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, NE ZAMAN DÜŞER, KİRALAR UCUZLAYACAK MI?

Yeni yıldan gayrimenkul sektörünün beklentilerini paylaşan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, 2022 senesinde yeni arzların artacağını, bununda hem sıfır hem de ikinci el konut sektöründe bir hareketlenmeye neden olacağını söyledi. Akdoğan satılık konut fiyatlarında bu yıl için bir düşüş ya da gerileme beklemediklerini belirtirken kiralık ev fiyatları ve kiralar için ise bir miktar ucuzlama ve düşüş beklentisi olduğunu söyledi. 

Özellikle de kış döneminde taşınmaların azaldığını, bunun da kiralık ev fiyatlarına olan talebi azalttığını beilrten Akdoğan bu nedenle kiralık ev fiyatlarında kış döneminde düşüş yaşanabileceğini söyledi. 

2022 konut fiyatları beklentisi

KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, NE ZAMAN DÜŞER?

Konut fiyatlarında yaşanan yükselişin en önemli nedeni azalan konut arzı ve yükselen konut talebi olarak gösterildi. Pandemi döneminde tedarik zincirinde yaşanan kırılmalar ve döviz kurunda yaşanan yükseliş nedeniyle inşaat maliyet endeksi büyük bir hızla yükselirken bu da konut fiyatlarına zam olarak yansıdı. Bazı müteahhitler süreçte konut üretimine zorunlu ara verirken yoğun göç, mültecilerin sayısının artması, kentsel dönüşüm projeleri ve üniversitelerde tekrar yüz yüze eğitime geçilmesi ile pandemi nedeniyle ertelenen düğünlerin tekrar başlaması konuta olan talebi arttırdı. 

Konuta olan talebin fazla, konut üretiminin ise az olması ile konut fiyatları rekor üzerine rekor kırarken hem ülkemizde hem de dünyada konut fiyatları yükseldi. Konut fiyatlarının arz talep dengesinin yeniden kurulması halinde 2022 yıl sonu itibari ile düşebileceği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@