Gayrimenkul Sektörü Durdu! İndirim Beklenirken Kur 18 TL'ye Sabitlendi

Gayrimenkul sektörü inşaat malzemelerindeki maliyet artışı ve satıcıların dolar kurunu 18 TL'ye sabitlemesi nedeniyle durma noktasına geldi.

Emlak Haberleri 04.01.2022 - 13:26 04.01.2022 - 13:26 Büşra Uluşen

Döviz kurundaki artış kaynaklı yeni konut üretiminde daralma yaşanırken, evi olan vatandaşlar satmaktan vazgeçiyor ve satış yapanlar da doları 18 TL üzerinden hesapladığını belirterek yüksek fiyatlandırma sunuyor. 

Türkiye'de her yıl bir milyona yakın yeni konut ihtiyacı doğuyor ancak son dönemde yaşanılanlar yeni konut arzındaki sorunların giderilmesini ve fiyatların inmesini imansız hale getiriyor. 

Piyasada bulunan yeni konutların birçoğu alıcı bulamıyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri, çoğu satıcının dolar kurunu 18 TL üzerinden hesaplaması ve bunu da fiyatlara yansıtması oluyor. Vatandaşlar, doların daha da artacağını düşünerek tapudan dönüyor. Bu konuda bankalar da vatandaşlara kredi vermekten çoğu zaman kaçınıyor.

inşaat sektörü

İnşaat Malzemelerine Yapılan Zam Projeleri Durma Noktasına Getirdi

Yeni konutların üretimindeki durgunluk, son iki ayda beton, demir ve çimento gibi inşaat malzemelerine gelen yüksek zamlardan kaynaklanıyor. Aynı zamanda evin iç dekorasyonunda kullanılan birçok ürünün de ithal olması ve kurdaki artış nedeniyle maliyet hesaplaması yapılamamasına neden oluyor. Bu kapsamda daha önce hızlanan kentsel dönüşüm projeleri de durdu. Müteahhitler yeni konut projelerini hayata geçirebilmek için fiyatlarda indirime gidilmesini bekliyor.

Öte yandan dolar kurundaki geri çekilme ile konut satış fiyatlarında uçurumdan dönüldüğü ve ev sahiplerinin dolar henüz 17 lira iken 20 lira üzerindene hesaplama yaparak evlerine değer biçtikleri belirtiliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@