Gayrimenkul Sektöründen Yeni Talep: Kredi Veren Bankalar Konut Projeleri İçin Garantör Olsun!

Koza İnşaat'ın iflas ettiğinin açıklanması ile beraber gayrimenkul sektöründe büyük bir dalgalanma meydana gelirken yaklaşan krizin önlenmesi adına garantör bankalar talebi gündeme geldi. Bina tamamlama sigortası yerine yeni formül getirilmeye çalışılıyor.

Gayrimenkul Sektöründen Yeni Talep: Kredi Veren Bankalar Konut Projeleri İçin Garantör Olsun!

Türkiye'nin en köklü inşaat firmaları arasında yer alan Koza İnşaat'ın iflas ettiğinin duyurulması gayrimenkul sektöründe adeta bir deprem etkisi yaratırken kriz söylentileri de ağırlık kazandı.

Konunun gündeme gelmesinin ardından gayrimenkul sektörü son derece zorlu bir virajdan geçtiklerini belirterek sektörün en çok şikayet ettiği konuların başında yer alan bina tamamlama sigortası yerine alternatif bir yöntem getirilmesi talebinde bulundu.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE YENİ İFLAS DALGASI BEKLENİYOR MU, BİNA TAMAMLAMA SİGORTASI YERİNE YENİ BİR SİSTEM Mİ GELECEK?

Kamu bankaları tarafından geride bıraktığımız yıl başlatılan konut kredisi destek kampanyası ile konut stoku büyük bir hızla tüketilirken yapılan bu satışların sayesinde inşaat sektöründe yeni bir iflas dalgasının beklenmediği belirtiliyor.

Gayrimenkul sektöründe yaşanan sorunlar ise bina tamamlama sigortası, konut projelerinde devam eden işlerde yaşanan maliyet artışları, ev sahibi olmak isteyen kişilerin tercihlerini biten konutlardan yana kullanmaları olarak gösterildi.

Yaşanan sorunları değerlendiren Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan “Hakediş sistemi hala çalışır düzeye gelmedi. Burada tüketici parasını bankaya yatırıyor.

Projenin ilerlemesine göre müteahhide ödeme yapılıyor. Emlak Katılım Bankası aktifleşerek burada da değerlendirilebilir. 3. Seçenek ise garantör kredi. Siz bitmemiş projeden kredi kullanarak konut alıyorsanız orda banka tüketiciye garantör oluyor. Bu proje tamamlanmasa da bankanın devreye gireceği bir model sunulmalı" diyerek bankaların kredi verdikleri projeye garantör olmalarını talep etti.

Sektör özellikle de bina tamamlama sigortası yerine kamu sigorta şirketlerinin devreye girmelerini istiyor.