Gayrimenkul Uzmanı Merak Edilen Soruyu Yanıtladı: Kiralık Ev Fiyatları Ne Zaman Düşer, Ucuzlar Mı?

Türkiye kiralık ve satılık ev fiyatlarında yaşanan rekor yükseliş ile sarsılırken vatandaş fiyatların ne zaman düşeceği sorusuna yanıt arıyordu.

Emlak Haberleri 14.04.2022 - 07:40 14.04.2022 - 07:44 Gülcan Özer

İlk olarak pandemi döneminde kamu bankaları tarafından verilen düşük faizli destek kredisi ile yükselmeye başlayan konut fiyatları sonrasında peş peşe gelen tetikleyici unsurlar ile adeta patlama yaşamıştı. Korona virüs salgını döneminde ilk olarak dibe vuran konut fiyatları sonrasında yaşanan gelişmeler ile büyük bir hızla yükselişe geçerek katlandıkça katlanmıştı. 

Süreçte konut fiyatlarına ikinci zam dalgası ile Ukrayna ile Rusya arasında patlak veren savaşın etkisi ile ortaya çıktı. Ülkelerinde yaşanan savaş ve kaostan kaçmaya çalışan Ukraynalı ile Rusların akın akın güney bölgelere gelmesi ile kiralık ve satılık ev fiyatları yeni bir zam dalgası ile daha sarsıldı. Fiyatlarda yaşanan artış yerliyi mağdur etti. 

KİRALIK VE SATILIK EV FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, NİYE BU KADAR HIZLI YÜKSELİYOR?

Yaşanan yükseliş evini kiraya veren ya da satan ev sahiplerini memnun ederken hem kiralık hem de satılık ev arayan vatandaşı ise mağdur etmeye devam ediyor. İstanbul'da ortalama konut kirası 5 bin lirayı aşarak asgari ücreti geride bırakırken dar ve orta gelirli vatandaş tam bir kira kabusu yaşıyor.

kiralık ev fiyatları düşecek mi

Yaşanan süreci değerlendiren Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran yaşanan yükselişin nedenlerini şu şekilde sıraladı;

  • Pandemi nedeni ile insanların yaşam tarzlarının değişmesi ve bu süreçte konuta olan talebin artması, 
  • Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin fiyatlara yansıması, 
  • İnşaat malzemelerine bozulan tedarik zinciri sonrasında gelen rekor zamlar, 
  • İnşaat maliyet endeksinde yaşanan yükselişin fiyatlara yansıtılması, 
  • Arz talep dengesinde yaşanan bozulma ve yeni konut üretiminin azalması, 
  • Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında eski binaların yıkılması nedeniyle ev sahiplerinin de kiraya çıkması ve kiralık ev talebinin artması, 
  • Türkiye'nin aldığı yoğun göç ile kiralık ve satılık evlere olan talebin katlanması.

ev kiralaırı neden arttı

KONUT FİYATLARI VE EV KİRALARI NE ZAMAN DÜŞER, DÜŞECEK Mİ?

Başaran yeni konut üretimi ile beraber sirkülasyonun tamamlanmasının 2 seneye yayılacağını ve fiyatlarda 2 seneye kadar düşüş beklemediğini belirterek çözüm değil sabır noktasında bulunulduğunu söyledi. Kiralık ev fiyatlarında bu süre içerisine tavan fiyat uygulamasına gidilebileceğini belirten Başaran Güney bölgelerinde son dönemde yaşanan hızlı artışın nedenini ise savaştan kaçan Ukrayna ve Rusya vatandaşları olarak gösterdi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@