Gayrimenkul Vergi Sistemi Değişiyor, Rayiç Bedel Üzerinden Satış Göstermek Tarihe Karışıyor

Taşınmaz satın alırken daha az emlak vergisi ödemek için pek çok kişi rayiç bedel üzerinden satış göstermek yöntemini tercih ediyor.

Emlak Haberleri 26.09.2018 - 17:00 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Taşınmaz satın alırken daha az emlak vergisi ödemek için pek çok kişi rayiç bedel üzerinden satış göstermek yöntemini tercih ediyor. Yeni kurulacak olan Taşınmaz Değerleme Sistemi ile bu uygulama tarihe karışacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Paketi ile inşaat sektörünü ilgilendiren çok sayıda yenilik gündeme taşındı. Bunlardan en önemlisi ise Taşınmaz Değerleme Sistemi oldu. Bu sistem ile tapu harcı ödemesi için tapuda satış yaparken satış bedelinin rayiç bedel üzerinden gösterilmesi artık mümkün olmayacak. Ev Satın Alanlar Daha Yüksek Tapu Harcı Ödeyecek! Uygulama hayata geçirildikten sonra ev satın alırken artık satışta gerçek satış tutarı beyan edileceği için tapu harcı ödemesi çok yüksek olarak ödenecek. Tapu harcı indirimi bulunduğu için şu anda bu tutar yüzde 1,5 ev sahibinden yüzde 1,5 evi satın alan kişiden olmak üzere yüzde 3 olarak uygulanıyor. Bu indirim 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek ve taşınmaz satışlarında yüzde 4 tapu harcı tahsili yapılacak. Buna göre 200 bin liralık bir konut satışında 4 bin lira alıcı, 4 bin lira da satıcı taraftan olmak üzere toplam 8 bin lira tapu harcı ödemesi yapılacak. Yani devletin kasasına giren vergi geliri 8 bin lira olacak. Ev satın alan kişileri oldukça zorlayacak bu konu hakkında inşaat sektörünün talebi ise tapu harcı oranlarının yüzde 1 seviyesine çekilmesi. Bu sayede satış yapan kişilerin tapuda yalan beyanda bulunmak zorunda bırakılmaması ve gerçek satış tutarı üzerinden işlem yapması sağlanmış olacak. Ancak talebin bakanlık tarafından nasıl değerlendirileceği konusunda henüz yapılan bir açıklama bulunmuyor. Haber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@