Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Nedir, Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alırlar, Gelirleri Ne Kadardır?

Emlak sektöründe gayrimenkul yatırım danışmanlarının büyük bir önemi olduğu biliniyor. Peki gayrimenkul danışmanı nedir, ne iş yapar? Gayrimenkul danışmanları ne kadar kazanır? 

Emlak Haberleri 25.10.2021 - 03:00 25.10.2021 - 03:00 Engin Uzunoğlu

Emlak sektöründe yatırım yapmak isteyenlerin doğru adım atmaları kazançlarında ve kayıplarında büyük bir etki yaptığı biliniyor. Bu konuda da profesyonel yardım almak son yıllarda Türkiye'de de yaygınlaşmaya başladı. Bu konuda gayrimenkul yatırım danışmanları çok kritik hizmetlerde bulunuyorlar. Peki gayrimenkul yatırım danışmanları ne iş yapar? Gayrimenkul yatırım danışmanı olmak için ne yapmak gerekir? 

GAYRİMENKUL YATIRIM DANIŞMANI NEDİR?

Gayrimenklul yatırımı yapmak her zaman kazanç getirmeryebiliyor. Bunun için de atılacak adımlar çeşitli değişkenler dikkate alınarak belirlenmelidir. Gayrimenkul yatırımlarının fayda sağlayıp sağlamayacakları konusunda öngörülerde bulunmak gayrimenkul yatırım danışmanlarının görevidir.  Gayrimenkul yatırım danışmanları öngörüleri ile gayrimenkul yatırımlarında riski en az seviyeye çekebilmektedirler. Dolayısıyla da kazanç getiren gayrimenkul yatırımlarına aracılık ederler. 

Gayrimenkul yatırım danışmanlarının dikkat çeken bir özelliği de portföy çalışmalarıdır. Hem gayrimenkuller hem de potansiyel müşteriler bu portföyde yer alırlar. Böylelikle satışlar çok kısa bir sürede gerçekleşecek zaman kaybı önlenebilir. Gayrimenkul yatırımlarında kazançlar gayrimenkul yatırım danışmanları ile daha hızlı ve daha yüksek olabilmektedir. 

GAYRİMENKUL YATIRIM DANIŞMANI NE İŞ YAPAR?

Gayrimenkul yatırım danışmanlarının belirli sorumlulukları ve görev alanları bulunmaktadır. Buna göre öncelikle müşteri sayısını arttırarak portföyü genişletmek gayrimenkul yatırım danışmanlarından beklenen görevlerden birisidir. Ardından ise gayrimenkul satın alacakları gerekli konularda bilgilendirirler. Buna ek olarak finans ve kredi gibi mali işlerden de sorumlu olurlar. Müşterilere gayrimenkul yatırımlarında rehberlik yaparlar. Son olarak ise gayrimenkul yatırım danışmanları sektöre dair kanunlara, yönetmeliklere, yasalara ve diğer kurallara hakim olmak zorundadırlar. 

GAYRİMENKUL YATIRIM DANIŞMANLARI NE KADAR KAZANIRLAR?

Gayrimenkul yatırım danışmanlarının elde ettikleri kazançlar da merak ediliyor. Bu konuda belirli bir standart bulunmamaktadır. Çalışılan firmaya, o firmanın kurumsal yapısına, iş yapılan şehre, tecrübeye göre kazançlar da değişebilmektedir. Ancak gayrimenkul yatırım danışmanlarının maaşları ortalama 4 Bin TL'den başlamaktadır. Kurumsal firmalardaki tecrübeli gayrimenkul yatırım danışmanlarının maaşları ortalama 15 Bin TL'ye kadar çıkabilmektedir. 

Gayrimenkul yatırım danışmanlarının tek gelirleri maaşları değildir. Satılan veya alınan gayrimenkuller üzerinden prim , komisyon gibi gelirler de elde edebilmektedirler. Bunun miktarı ise yapılan işe göre, satışı gerçekleştirilen gayrimenkulün değerine göre değişmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@