Gayrimenkul Yatırım Fonu Piyasası 10 Milyar Barajına Dayandı!

Gayrimenkul sektörüne yatırım yapmak isteyenlere sunulan yatırım fonları son bir senede yüzde 45 oranında büyüme göstererek 9,8 milyar liraya ulaştı.

Gayrimenkul Yatırım Fonu Piyasası 10 Milyar Barajına Dayandı!

Son dönemde yükselen konut fiyatları ile dikkat çeken ve tekrar yatırımcıların radarına giren gayrimenkul sektörü bir yandan da yatırım fonları ile büyümeye devam ediyor. Gayrimenkul Yatırım Fonları büyük bir hızla büyürken son bir yılda elde edilen yüzde 45,6'lık büyüme oranı sektörde memnuniyet yarattı.

Gayrimenkul yatırım fonları ilk satışa sunuldukları dönemde beklenen ilgiyi görememiş, vatandaşların sistem hakkında yeteri kadar bilgilendirilememeleri nedeni ile talepler sönük kalmıştı. Son dönemde ise konut fiyatlarında yaşanan hızlı yükseliş ile beraber yeniden talep bu yöne kaymaya başlamış, fonlara olan ilgi artmıştı.

SON 1 SENEDE GAYRİMENKUL YATIRIM FONU YATIRIMI YAPANLARIN SAYILARI YÜZDE 45,6 ORANINDA ARTTI!

Konu hakkında açıklama yapan Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Emre Çamlıbel, “Piyasalarda küresel salgının 2021 ikinci yarısı ile birlikte daha iyi kontrol altına alınabileceği ve buna bağlı küresel ekonomik faaliyetlerin sene sonuna doğru normalleşebileceği beklentisi hâkim” diyerek olumlu beklentilerin yatırım fonlarına da pozitif yansıdığını dile getirdi.

Açıklanan verilere göre portföy yönetim şirketlerinin ellerinde bulunan ihraç dönemi devam eden ya da ilk defa yatırım yapmış olanlar da toplama dahil edilmek üzere hesaplanan toplam gayrimenkul yatırım fonu sayısı 60 barajını aştı.

Elde tutulan bu fonların parasal değeri ise son 1 sene içerisinde yüzde 45,6 oranında artış göstererek 9.8 milyar rakamına ulaşarak 10 milyar lira barajına dayanmış oldu.

SONRAKİ HABER