Gayrimenkul Yatırımlarından Daha Fazla Kazanç Nasıl Sağlanır?

Türkiye'de gayrimenkul yatırımları en çok kullanılan yatırım modellerinden birisi haline geldi. Peki gayrimenkul yatırımlarında daha fazla kazanç nasıl elde edilir?

Yatırım Rehberi 04.04.2021 - 06:00 04.04.2021 - 06:00 Serhat Karaman
Gayrimenkul yatırımı yapmak Türkiye'de kazanç getirisi yüksek yatırım yolu olarak bilinmektedir. Peki gayrimenkul yatırımı gerçekten çok kazançlı bir yatırım alanı mıdır? Gayrimenkul yatırımı yaparken nelere dikkat edilmelidir? Gayrimenkul yatırımında hesaplamalar nasıl yapılmalıdır? Gayrimenkul yatırımı yaparken hangi kurallar asla unutulmamalıdır?

KAZANÇLI GAYRİMENKUL YATIRIMI NASIL YAPILIR?

Gayrimenkul yatırımı yapan vatandaşlar kazanç elde etmeleri hususunda iki ayrı seçeneğe sahiptirler. Satın alınan gayrimenkul kısa bir sürede yüksek fiyatla satılabilmelidir. Bu genelde her zaman gerçekleşebilecek bir durum değildir. Bundan dolayı genellikle ikinci seçenek üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır. Satın alınan gayrimenkulün yüksek kira getirisi olmalıdır. Bu şekilde yatırım yapılan varlık kira geliri ile yıllar içerisinde dengelenebilir.

Gayrimenkul yatırımı yaparken bazı hususlara da dikkat edilmesi gerekir. Bu hususlara dikkat edildiğinde doğru bir yatırım yapmak hiç de zor değildir. Öncelikle gayrimenkul yatırımına hangi özelliklerin değer katabileceği tespit edilmelidir. Gayrimenkulü diğer insanlar için hangi özellikler daha cazip kılar?

GÜVENLİK DEĞER KATAR

Bir konut yatırımı yapılacaksa insanların ilk baktıkları detaylara dikkat edilmelidir. Örneğin güvenlik bir konut için olmazsa olmazıdır. Çelik bir kapı ve gelişmiş kilit sistemi ile ilk sınav başarı ile verilebilir. İnsanlar yüksek bedeller ödeyecekleri konutların güvenli olmasını isterler. Bu nedenle ilk olarak da kapının güvenli olup olmadığına bakarlar. Bir diğer husus ise evlerin mutfaklarıdır. Ev satın alırken genellikle bayanların düşüncelerine daha çok önem verirler. Geniş mutfağı olan bir ev de bayanlardan geçer not alır. Buna mutfak dolaplarının sağlamlığı, tadilat gerektirmeyecek olması gibi detaylar eklenmektedir.

BAHÇELİ EV TERCİH SEBEBİ

Bir evi cazip kılan bir diğer detay bahçedir. Özellikle koronavirüs sürecinde insanlar bahçeli evlerin öneminin farkında bir defa daha vardılar. Böyle bir evin değeri de aynı oranda yükselme kaydetti. Sadece bahçesi var diye fiyatı fahiş noktalara ulaşan evler oldu. Ancak her ev için de bahçe imkanı olamayabiliyor. O halde de devreye balkon giriyor. Balkonsuz veya küçük balkonlu evler artık tercih edilmemeye başlandı. Bu nedenle evlerde geniş balkon olması satış sırasında hem kolaylık hem de fiyat artışı getirmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@