Gayrimenkule Dayalı Finansman Sistemi Patronları İsyan Ettirdi!

İTO Başkanı Şekip Avdagiç bankaların son dönemde giderek sertleştirdiği gayrimenkule dayalı finansman sistemi hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Emlak Haberleri 11.11.2019 - 11:08 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

İTO Başkanı Şekip Avdagiç bankaların son dönemde giderek sertleştirdiği gayrimenkule dayalı finansman sistemi hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Star Gazete'sinden Kaan Zenginli tarafından hazırlanan habere göre bankaların giderek artan gayrimenkul talepleri patronların tepkisini çekmeye devam ediyor. Konu hakkında açıklama yapan İTO Başkanı Şekip Avdagiç bankaların takındığı tutumu eleştirerek bu sorunun artık çözülmesi gerektiğini söyledi. Bankalar Artık Farklı Bir Finansman Sistemi Geliştirmeli! Bankaların son dönemde bozulan ekonomik göstergeler ile hem finans musluklarını kapatması hem de artık ek gayrimenkul talebinde bulunması esnafı ve işvereni zora sokmaya başladı. İTO Başkanı Avdagiç konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında "Bankaların gayrimenkul teminatına dayalı finansman sistemini aşmamız gerekiyor. Proje finansmanı hâlâ yok denecek kadar sınırlı. Oysa şirketlerin varlık kaynakları sadece sahip oldukları gayrimenkuller değildir.Bankaların, şirketleri rasyoları, bilanço verileri, projeleri, insan kaynakları dikkate alınmadan; çek ve gayrimenkul kefaletiyle değerlendirmeleri piyasa çarklarını tıkıyor. Bir de bu gayrimenkullerin değerleme yöntemleri de dövizdeki hareketlenmelerden etkilenip, iş dünyası üzerinde teminat tamamlama gibi baskılar oluşturuyor.Burada sıfır risk, garantinin garantisine odaklanan bir bakış açısıyla çalışmak bankalara da, reel sektöre de en nihayetinde aynı gemideki her aktöre zarar verir. Bir düzenleme yapılarak, bankalar uzun vadeli krediler için şirketlerin faturalı satışlarını da teminat olarak kabul edebilir. Firmaların aldığı inisiyatifi bankalar da paylaşabilir" diyerek yeni bir finansman sistemine ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@