Gayrimenkullerde Cebri Satış Nedir, Nasıl Yapılır, Fiyat Düşer Mi?

Gayrimenkullerin cebri satış yoluyla satılmalarına ilişkin araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Cebri satış nedir, nasıl yapılır?

Emlak Haberleri 06.12.2021 - 22:01 06.12.2021 - 22:01 Engin Uzunoğlu

Gayrimenkullerin zaman zaman cebri satıuş yoluyla satışları gerçekleştirilmektedir. Peki bu cebri satış nedir? Cebri satışı kim, nasıl yapar? Cebri satış ile yapılan gayrimenkul satışlarında fiyat düşer mi?

CEBRİ SATIŞ NEDİR?

Herhangi bir şekilde yasal olarak borçlu bulunan vatandaşların borçların ödemelerinde aksamalar meydana gelebilmekte ve bu borçlar zamanında ödenememektedir. Bu şekilde borçlu vatandaşların borçlarının devlet aracılığı ile ödenmesi talep edilebilmektedir. Alacaklı tarafından yapılan başvuruların ardından borçlu vatandaşların gayrimenkulleri için icra daireleri tarafından satış kararı verilebilir. İşte bu şekilde yapılacak olan gayrimenkul satışlarına cebri satış adı verilir. Borçlunun mülkiyetindeki gayrimenkul herhangi bir rızası aranmaksızın satışa konularak satılabilir.

CEBRİ SATIŞ GELİRİ GAYRİMENKUL SAHİBİNE VERİLİR Mİ?

İcra daireleri tarafından borçlarının tahsili için borçlu vatandaşın gayrimenkulleri satışa çıkarılabilir. Bu satışın tüm süreçlerini icra daireleri yönetir. Borçlu vatandaşın cabri satışta herhangi bir söz hakkı bulunmamaktadır. Gayrimenkulün satışından elde edilen gelir yine ilk olarak icra dairesi olarak tahsil edilir. İcraya konu olan borç bu gayrimenkul satışından elde edilen gelir ile ödenir. Eğer kalan kısım varsa ve borçlu vatandaşın kanuni bir borcu bulunmuyorsa kalan tutar kendisine iade edilir.  

CEBRİ SATIŞ İLE SATILAN GAYRİMENKULÜN FİYATI DÜŞER Mİ?

İcra dairelerinin cebri satış yoluyla satışa çıkarmış oldukları gayrimenkullerin fiyatlarında çok büyük değişiklikler olmaz. Ancak piyasa koşullarında bir fiyat belirlenerek ihale yoluyla bu satış gerçekleştirilir. Bundan dolayı talep azlığından değerinin altında gayrimenkul satışları görülebilir. Daha yüksek tutarlarla satılabilecek bir gayrimenkul bu yolla daha düşük fiyatlarla satılabilir. Böyle bir durumda da mal sahibi olan borçlu vatandaşlar zarar etmektedirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@