Gazeteci Tufan Türenç Kimdir, Neden Vefat Etti?

Bir süredir Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi gören Gazeteci Tufan Türenç, bu sabah hayatını kaybetti. Tufan Türenç kimdir, neden vefat etti?

Gündem 23.04.2022 - 15:19 23.04.2022 - 15:19 Gülşah Konuk Akın

77 yaşındaki Gazeteci Tufan Türenç, bir süredir Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi görüyordu. Tufan Türenç bu sabah saatlerinde tedavi gördüğü rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti. Gazeteci Tufan Türenç kimdir? İşte detaylar.

TUFAN TÜRENÇ KİMDİR?

1945 Bursa doğumlu olan Tufan Türenç, Bulgaristan'dan Türkiye'de göç eden Balkan Türklerinden. İlköğretimini Afyon'da tamamlayan Türenç, İstanbul Saint Benoit Fransız Lisesi'nden 1964 yılında mezun oldu.

Üniversite eğitimini Gazetecilik Yüksek Okulu'nda tamamlayan Tufan Türenç, 1968 yılında Milliyet Gazetesi'nde işe başladı ve 18 yıl boyunca burada çalıştı.  Tufan Türenç, 1978 yılında gazeteci Pınar Türenç ile evlendi. 18 yıl sonra 1986 yılında Milliyet Gazetesi'nden Güneş Gazetesi'ne geçti. 

İki yıl Güneş Gazetesi'nde çalıştıktan sonra 1988 yılında Hürriyet'e geçti. Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptı. Gazeteci Erhan Akyıldız ile Bir Gazetecinin Hayatı: 28 Yıl Sonra Abdi İpekçi isimli bir kitap yazdı.

2017 yılında Hürriyet Gazetesi'nden de ayrılan Tufan Türenç, emekli olduğu bilgisini payalştı. 23 Nisan 2022'de vefat etti. 

SOSYAL MEDYADA TAZİYE MESAJLARI PAYLAŞILDI

Sosyal medya üzerinden başta gazeteciler olmak üzere pek çok kişi Tufan Türenç'in vefatına ilişkin taziye mesajları paylaştı. İşte o mesajlardan bazıları:

"Hürriyet gazetesinde birlikte çalışma imkanı bulduğum değerli meslek büyüğüm, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’in sevgili eşi Tufan Türenç aramızdan ayrıldı. Tufan abiye Allahtan rahmet, Pınar ablaya ve değerli ailesine sabır diliyorum.

tt

Tufan (Türenç) abimizi kaybettik, mekanı cennet olsun, çok üzgünüm

Meslek büyüğümüz, ağabeyimiz, gazeteciliğinden hiçbir zaman ödün vermemiş Tufan Türenç’i kaybettik. O her şeyden önce halkın haber alma hakkını gözetirdi. Başımız sağ olsun.

Sevgili dostumuz, meslek büyüğümüz Tufan Türenç’i de kaybettik. Allah rahmet etsin. Başta eşi Pınar Türenç olmak üzere, sevenleri ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

tt2

Saygın bir isim, değerli bir gazeteci Tufan Türenç'i kaybettik. Merhum Türenç'e Allah'tan rahmet, kıymetli eşi Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’e ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Mekanı cennet olsun.

Çok kıymetli ağabeyim, meslek büyüğüm, güzel insan Tufan Türenci kaybettik. Çok üzgünüm. Allah rahmet eylesin. Eşi Pınar Türenç’e, ailesine, sevenlerine, basın camiamıza sabır ve başsağlığı diliyorum."

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@